تنیس البو یا آرنج تنیس بازان چیست؟ | علائم، درمان و پیشگیری

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

تنیس البو (اپی کوندیلیت جانبی) یک وضعیت دردناک است و زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های آرنج معمولاً با حرکات مکرر مچ دست و بازو فشار زیادی را تحمل می‌کنند. علیرغم نام بیماری تنها بازیکنان تنیس به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. افرادی که مشاغل آن‌ها نیاز به حرکات تکراری دست دارد می‌تواند منجر به آرنج تنیس بازان شود. این مشاغل عبارتند از لوله کشی، نقاشی، نجاری و قصابی.

درد تنیس البو معمولاً در جایی رخ می‌دهد که تاندون‌های عضلات ساعد به یک برآمدگی استخوانی در قسمت بیرونی آرنج متصل می‌شوند. درد همچنین می‌تواند به ساعد و مچ دست سرایت کند.

علائم تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

علائم تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

درد مرتبط با تنیس البو ممکن است از قسمت بیرونی آرنج به ساعد و مچ دست سرایت کند. درد و ضعف می‌تواند انجام کارهای زیر را دشوار کند:

 • دست دادن یا گرفتن چیزی
 • چرخاندن دستگیره در
 • نگه داشتن یک فنجان قهوه

علت ایجاد عارضه آرنج تنیس بازان

علت ایجاد عارضه آرنج تنیس بازان

 

تنیس البو به طور معمول با گذشت زمان شکل می‌گیرد. حرکات تکراری مانند گرفتن راکت در هنگام ضربه زدن می‌توانند فشاری روی عضلات ایجاد کرده و به تاندون‌ها فشار زیادی وارد کنند. این کشش مداوم در نهایت ممکن است باعث پارگی میکروسکوپی در بافت شود.

تنیس البو ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • تنیس
 • راکت بال
 • اسکواش
 • شمشیر بازی
 • وزنه برداری

همچنین افرادی که مشاغل یا سرگرمی‌هایشان با حرکات مکرر بازو همراه است، ممکن است مبتلا به این مشکل شوند مانند:

 • نجاری
 • تایپ کردن
 • نقاشی
 • جارو زدن
 • بافندگی

عواملی که خطر ابتلا به عارضه آرنج تنیس بازان را افزایش می‌دهد

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به تنیس البو را افزایش دهد عبارتند از:

 • سن: با وجود اینکه تنیس البو می‌تواند افراد را در همه سنین تحت تاثیر قرار دهد، اما بزرگسالان بین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند.
 • شغل: افرادی که شغل آنها نیاز به حرکات مکرر مچ دست و بازو دارد بیشتر در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارند. به عنوان مثال می‌توان به شغل‌های لوله کشی، نقاشی، نجاری، قصابی و آشپزی اشاره کرد.
 • ورزش‌های خاص: دنبال کردن برخی رشته‌های ورزشی خاص خطر ابتلا به تنیس البو را افزایش می‌دهد.

تشخیص عارضه تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

تشخیص عارضه تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

پزشک ممکن است برای بررسی درد، تورم و سفتی مفصل آرنج معاینه فیزیکی انجام دهد. پزشک همچنین ممکن است در مورد فعالیت‌هایی که باعث درد می‌شوند از شما سوال کند. برای تشخیص مشکل ممکن است یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

 • اشعه ایکس برای رد مشکلاتی مانند آرتریت یا شکستگی استخوان
 • آزمایشات تصویربرداری از جمله اولتراسوند، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) برای بررسی آسیب تاندون و عضله
 • الکترومیوگرافی (EMG) با اندازه گیری فعالیت الکتریکی عضله و اعصاب، اعصاب تحت فشار را بررسی می‌کند.

درمان تنیس البو

روش‌های درمانی متعددی برای بیماران مبتلا به تنیس البو وجود دارند. در اکثر موارد می‌توان این مشکل را با روش‌های محافظه کارانه درمان کرد. با این حال برخی موارد نادر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

استراحت کردن

اولین قدم برای درمان تنیس البو استراحت است. یعنی شما باید فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های سنگین کاری و سایر فعالیت‌های که باعث بروز علائم دردناک می‌شوند را برای چند هفته متوقف کنید یا کاهش دهید.

استفاده از مسکن‌ها و داروهای غیر استروئیدی

مصرف مسکن هایی مانند پاراستامول ممکن است به کاهش درد خفیف کمک کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن هم می‌توانند برای کمک به کاهش التهاب مصرف شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی می‌تواند ماهیچه‌های ساعد و نحوه گرفتن را برای شما تقویت کند. ماساژ، اولتراسوند یا سایر تکنیک‌های تحریک کننده عضلات ممکن است به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک کند.

استفاده از بریس‌ها و آرنج بندهای مخصوص

بریس ها و آرنج بندهای مخصوص

استفاده از یک بریس و آرنج بند ممکن است به تسکین علائم تنیس البو کمک کند. بریس می‌تواند با استراحت دادن به عضلات و تاندون‌ها علائم شما را کاهش دهد.

تزریق استروئید

تزریق استروئید

کورتیکواستروئیدهای تزریقی به طور موقت درد و التهاب مفاصل را تسکین می‌دهند. این تزریق‌ها باید در ناحیه صحیح قرار داده شوند. به همین دلیل است که پزشک این تزریق‌ها را تحت هدایت اولتراسوند انجام می‌دهد.

تزریق پی آر پی (PRP)

تزریق پی آر پی

پلاکت‌ها قطعات سلولی در خون هستند که به بهبود وضعیت شما کمک می‌کنند. در طول درمان پی آر پی پزشک مقداری از خون را برداشته و پلاکت را از سایر سلول‌های خونی جدا می‌کند. سپس پلاکت‌های غلیظ را به کمک اولتراسوند به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌کند.

درمان با شاک ویو

درمان تنیس البو با شاک ویو

شاک ویو امواج صوتی را به آرنج منتقل می‌کند. این امواج صوتی باعث ایجاد میکروتروما می‌شود، که فرایندهای طبیعی بهبودی بدن را ارتقا می‌دهد. بسیاری از پزشکان از لحاظ تجربی معتقدند که شاک ویو تراپی، برای تنیس البو موثر است. همچنین برخی منابع نشان می‌دهند که این روش می‌تواند موثر باشد.

درمان با طب سوزنی

درمان تنیس البو با طب سوزنی

مشخص شده که درمان طب سوزنی به طور قابل توجهی باعث بهبودی درد تنیس البو می‌شود. درمان طب سوزنی می‌تواند به کاهش و بهبود جریان خون در نواحی آسیب دیده کمک کند و باعث تسریع روند بهبودی انواع مختلف تاندونیت شود.

درمان با جراحی

درمان آرنج تنیس بازان با جراحی

در صورتی که پس از ۶ تا ۱۲ ماه درمان غیرجراحی، علائم شما بهبود چشمگیری نداشته باشند، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده داشته باشید. این عمل جراحی می‌تواند از طریق یک برش بزرگ یا چندین برش کوچک انجام شود. همچنین، تمرینات توانبخشی بسیار مهم هستند و می‌توانند بهبود وضعیت شما را تسریع کنند.

پیشگیری از ایجاد عارضه آرنج تنیس بازان

این مراحل می‌تواند در پیشگیری از تنیس البو به شما کمک کند:

 • ناحیه دردناک را تحت فشار قرار ندهید. در واقع بدن از طریق درد با شما صحبت می‌کند و شما باید به این درد توجه کنید. افزایش فشار هنگام درد می‌تواند منجر به آسیب تاندون و پارگی احتمالی شود.
 • از تجهیزات مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال راکت‌های سفت یا شل ممکن است فشار روی ساعد را کاهش دهند.
 • برای تقویت عضلات ساعد و مچ وزنه بردارید.
 • قبل از شروع کار یا فعالیت مچ دست و بازوها را کشش دهید.
 • برای جلوگیری از بدتر شدن علائم از آرنج بند استفاده کنید.

سوالات پر تکرار

آیا تنیس البو نیاز به ماساژ دارد؟

ماساژ بافت عمیق ساعد روشی بسیار موثر برای تسکین تنیس البو است و در کنار استراحت روند بهبودی را تسریع می‌بخشد. ماساژ بافت عمیق گردش خون را بهبود می‌بخشد و با ترکیب آن با اصطکاک درمانی به تاندون‌های مفصل آرنج، نتایج مثبتی مشاهده می‌شود.

در صورت ابتلا به تنیس البو باید از چیزهای اجتناب کرد؟

از مچ دست و آرنج کمتر استفاده کنید. این وضعیت همچنین می‌تواند عضلات بزرگتر شانه را هم درگیر کند. اگر ورزش‌هایی را انجام می‌دهید که نیاز به حرکات تکراری دارد مانند تنیس یا اسکواش بهتر است تکنیک خود را تغییر داده یا بهبود بخشید.

بهتر است بازوی خود را صاف نگه دارم یا خم کنم؟

برای جلوگیری از وارد شدن فشار به آرنج در هنگام ریکاوری باید به پشت بخوابید و سعی کنید بازوهای خود را در وضعیت صاف تر و طبیعی تر قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا هر بازو را روی بالش‌های دو طرف خود نگه دارید.

اگر تنیس البو درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

تنیس البو در صورت عدم درمان ممکن است به یک وضعیت مزمن تبدیل شود و ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد، به ویژه اگر به فعالیت‌های تکراری که باعث ایجاد مشکل شده است ادامه دهید. همچنین ممکن است گرفتگی عصبی در ساعد رخ داده باشد، بنابراین باید برای تشخیص دقیق و درمان مشکل به متخصص مراجعه کنید.

چه ورزش‌هایی تنیس البو را بدتر می‌کنند؟

چین-آپ، پوش آپ و وزنه برداری بر روی خم کننده‌های آرنج فشار وارد می‌کنند، در نتیجه می‌توانند منجر به تحریک بیشتر تاندون‌های جانبی آرنج شوند. تمرینات مچ دست: بهتر است از هرگونه تمرین مچ دست، به خصوص دمبل یا پشت بازو هالتر خودداری کنید.

آیا تنیس البو شبیه آرتریت است؟

خیر. اگرچه هر دو شامل التهاب هستند، اما آرتریت التهاب مفصل است و تاندونیت التهاب تاندون است. داشتن یکی مستقیماً باعث ابتلا به دیگری نمی‌شود. گفته می‌شود این دو بیماری گاهی اوقات همپوشانی دارند.

آیا آستین فشاری به تنیس البو کمک می‌کند؟

آستین فشاری برای افراد مبتلا به تنیس البو مزایای زیادی دارد. مزایای آستین فشاری شامل افزایش گردش خون، حمایت بیشتر، کاهش تنش و فشار و غیره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی