درد شانه: علت شانه درد + انواع روش‌های درمان آن

درد شانه

درد شانه می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد؛ همچنین این درد می‌تواند به طور ناگهانی یا به مرور زمان ایجاد شود. شایع‌ترین علت‌های درد شانه عبارتند از شکستگی، التهاب بافت، مشکلات مفصل یا بی‌ثباتی رباط و آرتروز. روش درمان درد شانه بسته به عوامل متعددی، می‌تواند متفاوت باشد. روش‌های درمانی ممکن است شامل استراحت، دارو درمانی و فیزیوتراپی باشد. در برخی موارد جدی، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

علائم و نشانه‌های شانه درد


علائم و نشانه‌های شانه درد

ممکن است دلایل زیادی برای درد شانه وجود داشته باشد. هر یک از این دلایل با علائم خاص خود همراه هستند.

 • افراد مبتلا به شانه درد ممکن است این درد را در مفصل شانه، پشت یا جلو شانه یا قسمت بالایی بازو احساس کنند. گاهی اوقات شانه درد به صورت گرفتگی همراه با درد توصیف می‌شود. محل و نوع درد معمولا به دلیل ایجاد درد بستگی دارد.
 • در برخی موارد ممکن است درد موجب محدود شدن حرکت شود یا اینکه در هنگام حرکت، درد ایجاد شود. در این صورت احساس درد در شانه یا بازو هم شایع است.
 • بسته به شرایط ممکن است احساس کنید که مفصل شانه از جای خود خارج شده و دوباره به سر جای خود برمی‌گردد یا اینکه ممکن است شانه به طور کامل از محل مفصل خارج شود یا به اصطلاح دررفتگی شانه اتفاق بیافتد. برخی از افراد ممکن است سوزن سوزن شدن یا درد همراه با سوزش را تجربه کنند. در این صورت احتمالا درد به اعصاب گردن مربوط است نه مفصل شانه.
 • عدم توانایی در حرکت دادن دست بعد از دررفتگی، معمولا به دلیل درد است. پارگی کامل روتاتور کاف و آسیب رسیدن به عصب زیر بغل، باعث ایجاد ضعف و ناتوانی در حرکت دادن بازو می‌شوند. این مشکلات نیاز به بررسی دقیق بالینی دارند.

علت درد شانه چیست؟


علت درد شانه چیست؟

عوامل و علل متعددی ممکن است در ایجاد درد شانه نقش داشته باشند. یکی از علل شایع درد شانه، تاندونیت روتاتور کاف است که در آن تاندون‌ها تورم می‌کنند. یکی دیگر از علل رایج درد شانه، گیرافتادگی شانه است که در این حالت روتاتور کاف بین آکرومیوم (بخش کاسه‌مانند مفصل کتف که بخش گوی مانند سر بازو را دربرمی‌گیرد) و سر بازو (بخش گوی مانند استخوان بازو) گیر می‌کند.

گاهی اوقات درد شانه در نتیجه آسیب رسیدن به بخش دیگری از بدن مثل گردن یا عضله دو سر، ایجاد می‌شود. این نوع درد، تحت عنوان درد مرجوعی یا منتقل شده هم شناخته می‌شود. درد مرجوعی معمولا با حرکت دادن شانه تشدید نمی‌شود.

علل دیگر شانه درد عبارتند از:

 • آرتروز مفصل
 • آسیب رسیدن به غضروف
 • پاره شدن روتاتور کاف
 • تورم کیسه‌های بورسا یا تاندون‌ها
 • خا‌رهای استخوانی (برآمدگی‌های استخوانی که در امتداد لبه‌های استخوان ایجاد می‌شوند)
 • فشردگی عصب  در گردن یا شانه
 • شکستگی استخوان شانه یا بازو
 • سرمازدگی شانه
 • در رفتگی شانه
 • آسیب ناشی از انجام حرکات مکرر
 • آسیب رسیدن به طناب نخاعی
 • حمله قلبی

تشخیص شانه درد


تشخیص شانه درد

پزشکانی که درد شانه را درمان می‌کنند؛ برای بررسی و شناسایی دلایل دقیق ایجاد آسیب یا درد آموزش دیده‌اند. این پزشکان با  پرسیدن علائم شما و نیز انجام معاینات دقیق علت درد را تشخیص می‌دهند.

تصویربرداری با اشعه ایکس

استفاده از اشعه ایکس امکان تهیه تصاویری از استخوان‌ها و مفصل‌ها را فراهم می‌کند. این تصاویر قادرند هر نوع تغییر ناشی از آرتروز در مفصل شانه را نشان دهند، مانند خار استخوان یا فضای مفصلی باریک. همچنین، در صورت وجود شکستگی نیز قابل تشخیص هستند. با این حال، تصویربرداری با اشعه ایکس قادر به نشان دادن آسیب‌های وارده به بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها و تاندون‌ها نمی‌باشد.

سونوگرافی

سونوگرافی معمولاً برای بررسی التهاب، پارگی یا آسیب به تاندون روتاتور کاف استفاده می‌شود. سونوگرافی ابزار مفیدی برای بررسی و شناسایی دلیل درد است اما نمی‌توان فقط به نتایج ارائه شده توسط سونوگرافی استناد کرد.

سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌آی

توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) معمولا برای تشخیص دلیل درد شانه استفاده می‌شوند اما معمولا اولین گزینه برای تشخیص نیستند. این روش‌ها معمولا برای تشخیص شکستگی یا شرایط ایجاد شده در اثر حوادث استفاده می‌شوند. این اسکن‌ها به تعیین نوع و میزان‌ آسیب و نیز به تشخیص روش درمان توسط پزشک کمک می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر تب، ناتوانی در حرکت شانه، کبودی مداوم، گرما و حساسیت در اطراف مفصل، یا دردی که پس از چند هفته درمان خانگی همچنان ادامه دارد، را مشاهده می‌کنید؛ باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر بدون هیچ آسیبی ناگهانی دچار شانه درد شدید؛ سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است این حالت نشانه حمله قلبی باشد. سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

 • مشکل در تنفس
 • احساس تنگی در قفسه سینه
 • سرگیجه و آشفتگی
 • تعرق بیش از حد
 • درد در گردن یا فک

درمان شانه درد


درمان شانه درد

روش‌های درمانی شانه درد به طور کلی شامل استراحت، تغییر سبک زندگی و فیزیوتراپی می‌شود که به بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری شانه کمک می‌کنند. همچنین راه حل‌های محتاطانه مانند پرهیز از فعالیت بیش از حد و یا خودداری از فعالیت‌هایی که تا کنون انجام نداده‌اید؛ می‌تواند تا حد زیادی از دردشانه پیشگیری می‌کند.

استراحت

اولین راهکار درمانی که برای درد شانه به کار می‌رود؛ استراحت کردن است؛ با این کار التهاب مفصل شانه کاهش می‌یابد. اما هنگام استراحت دادن به مفصل باید احتیاط کنید؛ زیرا استراحت طولانی مدت می‌تواند منجر به خشک شدن مفصل شود.

سرما و گرما درمانی

کمپرس‌های گرم و سرد ممکن است به طور موقت درد و گرفتگی را کاهش دهند. شما می‌توانید یک کیسه سبزیجات یخ زده را در یک حوله بپیچید و روی محل آسیب قرار دهید و به جای کمپرس سرد از آن استفاده کنید. کمپرس سرد را به مدت ۲۰ دقیقه روی محل آسیب قرار دهید. همچنین شما می‌توانید از کمپرس‌های گرم برای کاهش درد شانه استفاده کنید به ویژه اگر در عضلات خود احساس درد و تنش دارید.

فیزیوتراپی

یکی از اولین اقداماتی که برای کنترل درد شانه به کار می‌رود، فیزیوتراپی و اصلاح فعالیت‌هایی است که موجب تشدید درد می‌شوند. روش درمانی که پزشک به شما توصیه می‌کند، به کوتاه مدت یا طولانی مدت بودن مشکل شما بستگی دارد. تقریبا همه در فیزیوتراپی از تمرینات خاصی استفاده می‌کنند مثل:

 • تمریناتی برای تقویت عضلات ضعیف، هماهنگ کردن و بهبود عملکرد عضلات
 • روش‌هایی برای بهبود وضعیت شانه، گردن و ستون فقرات
 • تمریناتی برای کاهش یا جلوگیری از گرفتگی و سفتی عضلات
 • ورزش برای افزایش دامنه حرکت مفاصل
 • استفاده از نوار چسب‌های مخصوص بر روی شانه به منظور کاهش فشار وارده به بافت‌ها و نیز آگاهی از موقعیت شانه
 • روش‌های درمانی مخصوص بافت‌های نرم و مفاصل، مثل ماساژ درمانی

کاردرمانی

در صورتی که به دلیل درد شانه در انجام فعالیت‌های روزمره با مشکل مواجه می‌شوید، می‌توانید به کاردرمانگر مراجعه کنید. این کاردرمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا روش‌های بهتری برای انجام فعالیت‌های روزمره‌تان، مانند حمام گرفتن، لباس پوشیدن، رانندگی و غیره، را یاد بگیرید. همچنین، او می‌تواند وسایل کمکی یا تجهیزات ویژه‌ای را برای شما فراهم کند تا در تسهیل کار و انجام فعالیت‌های روزانه به شما کمک کند.

دارو

رایج‌ترین دارو‌هایی که برای کاهش درد و التهاب شانه به کار می‌روند، عبارتند از: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) و تزریق استروئید.

دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی

برخی از دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، بدون نسخه در دسترس هستند (به عنوان مثال، ایبوپروفن)، و برخی دیگر باید توسط پزشک تجویز شوند، مانند ولتارن یا دیکلوفناک. نکته مهم این است که باید این دارو‌ها را در مدت کوتاه و دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی خطراتی دارند بنابراین اگر باردار هستید یا مشکلات سلامتی مثل آسم، یا سابقه ای از بیماری کلیوی، بیماری کبد یا زخم معده دارید؛ حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تزریق استروئید

در این روش پزشک یک واحد کورتیزون به شما تزریق می‌کند. کورتیزون یک داروی استروئیدی قوی است که التهاب شانه را کاهش می‌دهد. اگر تزریق استروئید در محل مفصل انجام شود؛ می‌تواند برخی مشکلات شانه را کاهش دهد. دارو‌های استروئیدی به طور موضعی برای کاهش درد تجویز می‌شوند. پس از تزریق استروئید درد به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

با تزریق این دارو، التهاب کاهش پیدا می‌کند و شما می‌توانید شانه خود را راحت‌تر حرکت دهید. پس از تسکین درد انجام تمرینات فیزیوتراپی آسان‌تر می‌شود؛ اما تا دو روز بعد از انجام تزریق از انجام کار‌های سنگین خودداری کنید.

جراحی

در برخی موارد به عنوان آخرین روش درمان، در صورتی که روش‌های خود مراقبتی جواب ندهد یا اینکه آسیب شدید باشد، ممکن است به جراحی نیاز باشد. جراحی شانه باید توسط یک جراح ارتوپد انجام شود.

آیا می‌توان از درد شانه پیشگیری کرد؟


ممکن است بتوانید از برخی انواع درد شانه، با استفاده از روش‌های زیر پیشگیری کنید:

 • حفظ حالت بدنی مناسب
 • آگاه بودن از وضعیت بدن خود و نحوه انجام فعالیت‌ها
 • گرم کردن قبل از ورزش و انجام حرکات کششی بعد از ورزش
 • بلند کردن و حمل صحیح وسایل سنگین
 • استراحت، انجام حرکات کششی و مدیتیشن

سؤالات متداول


علت اصلی شانه درد چیست؟

شایع‌ترین علت شانه درد التهاب تاندون روتاتور کاف یا گیر کردن این تاندون در محل مفصل گوی و کاسه شانه است. به این نوع تاندونیت، که در آن تاندون روتاتور کاف ملتهب می شود؛ التهاب بروسا هم می‌گویند. بروسا کیسه‌های کوچک سرشار از مایع هستند که تاندون‌ها روی آن‌ها می‌لغزند.

چگونه درد شانه را تسکین دهیم؟

روش‌های درمان آسان در خانه:

 1. داروی ضد التهاب. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) به تسکین درد و کاهش التهاب کمک می کنند. …
 2. کمپرس سرد. کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم شانه کمک کند. …
 3. کمپرس کردن
 4. گرمادرمانی
 5. دارو‌های شل کننده عضلات
 6. داروهای ضد درد
 7. استراحت و اصلاح فعالیت‌ها

چه زمانی درد شانه جدی است؟

اگر درد شانه با علائمی همچون سرخی پوست، حساسیت و گرما در اطراف مفصل همراه باشد؛ باید به پزشک مراجعه کنید.

بهترین دارو  ضد التهاب برای شانه درد چیست؟

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی یا NSAID ها می‌توانند با کاهش التهاب در مفصل شانه، درد شانه را تسکین دهند. ایبوپروفن و ناپروکسن دو داروی ضد التهاب غیر استروئیدی هستند که پزشکان معمولا توصیه می‌کنند.

آیا درد شانه می‌تواند با مشکلات قلبی مرتبط باشد؟

چند مورد از شانه درد وجود دارند که ممکن است با بیماری‌های قلبی مرتبط باشند. در بیشتر موارد حمله قلبی موجب درد شانه می‌شود؛ اما سایر بیماری‌های قلبی هم ممکن است باعث ایجاد شانه درد شوند.

بورسیت در شانه چه احساسی دارد؟

ممکن است در این حالت درد عجیب یا شدید یا فقط حساسیت خفیفی را احساس کنید. سایر علائم بورسیت شانه عبارتند از: سفتی شانه یا احساس تورم و درد در هنگام حرکت.

سریع‌ترین راه برای درمان شانه درد چیست؟

 1. کیسه یخ را به مدت ۱۵ دقیقه روی محل آسیب دیده قرار دهید و سپس ۱۵ دقیقه آن را بردارید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز و به مدت ۲ تا ۳ روز انجام دهید.
 2. چند روز به شانه خود استراحت دهید.
 3. سپس به آرامی فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.
 4. مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن (مانند تیلنول) ممکن است به کاهش التهاب و درد کمک کند.

علائم آرتروز شانه چیست؟

علائم آرتروز شانه عبارتند از درد، سفتی، کاهش دامنه حرکت و صدا دادن مفصل شانه در هنگام حرکت و نیز احساس سائیدگی در محل مفصل شانه. به طور کلی روش‌های درمانی شانه درد، شامل درمان‌های خانگی، گرما و سرما درمانی، ورزش و روش‌های جراحی می‌شوند.

مقالات مرتبط

کیست بیکر

کیست بیکر و بهترین روش های درمان آن

کیست بیکر عارضه‌ی نسبتاً شایعی است که با نام تخصصی‌اش کیست پوپلیتئال (پشت زانو) نیز شناخته می‌شود. بسیاری از بیماران متعجب می‌شوند، وقتی متوجه می‌شوند

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی