درمان کوتاهی تاندون آشیل در کودکان فلج مغزی

درمان-کوتاهی-تاندون-آشیل-در-کودکان-فلج

کوتاهی آشیل در کودکان مشکلی است که می‌تواند برای آن‌ها بسیار آزاردهنده باشد. آشیل در واقع تاندونی است که در قسمت مچ پا قرار دارد و در اثر اتفاقات مختلف ممکن است آشیل کشیده و کوتاه شود. این عارضه خطرناک نیست و حتی در کودکان نیز دیده می‌شود. اگر بتوانید قبل از حاد شدن آن را تشخیص دهید، به راحتی قابل درمان است.

کوتاهی آشیل در کودکان چیست؟

اگر حس می‌کنید که فرزند شما هنگام راه رفتن درد زیادی دارد، ممکن است علت آن کوتاهی آشیل در کودکان باشد. تاندون آشیل درست در پشت پا قرار دارد. به همین دلیل، هنگام فعالیت‌های مختلف به آن فشار زیادی وارد می‌شود. زمانی که کوتاهی آشیل به وجود می‌آید، در حقیقت عضلات ساق پا منقبض می‌گردند و تاندون آشیل روی پاشنه کشیده می‌شود. کودکانی که به این مشکل مبتلا می‌شوند، اغلب نمی‌توانند مچ پای خود را به خوبی حرکت بدهند و درد زیادی را تجربه می‌کنند.

علائم کوتاهی آشیل در کودکان

کوتاهی آشیل در کودان اغلب علائم خاصی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • وقتی فرزند شما راه می‌رود، نمی‌تواند به خوبی پاشنه‌های خود را پایین بگیرد و آن‌ها را روی زمین بگذارد.
  • اگر مچ پای او را لمس کنید درد زیادی برای او دارد و اغلب این درد را در هنگام راه رفتن نیز حس می‌کند. این درد در کمر و زانو نیز حس می‌شود.
  • این درد در هنگام صبح بیشتر شده و همچنین با سفت شدن پا نیز همراه خواهد بود.
  • اگر هنگم دویدن او را تماشا کنید متوجه می‌شوید که در قسمت پاشنه پا و تاندون درد زیادی را حس می‌کند.
  • در موارد حاد این مشکل، تاندون آشیل تا مرحله زخم شدن نیز پیش می‌رود.

فلج مغزی (CP):

کودکان مبتلا به فلج مغزی خفیف به دلیل آسیب دیدن عضله‌های ساق پا (گاستروکنمیوس) و سفت و منقبض بودن این عضله‌ها روی پنجه راه می‌روند.

این گرفتگی عضلانی باعث می‌شود تا عضله‌های ساق پا همواره منقبض باشند و پا را آن‌قدر به سمت بالا بکشند

که کودک پنجه‌اش را هنگام نشستن به طور عمودی روی زمین بگذارد یا روی پنجه پا بایستد.

چنانچه این گرفتگی کاهش نیابد یا تعدیل نشود،

عضله به مرور زمان به قرار گرفتن در این موقعیت کوتاه شده عادت می‌کند، سفت می‌شود و راه رفتن معمولی دشوارتر می‌شود.

تشخیص کوتاهی تاندون آشیل در کودکان

در صورتی که علائم کوتاهی تاندون آشیل در کودک خود احساس کردید، بهتر است به بهترین پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. برای تشخیص این مشکل در کودکان، از روش ‌ها و تست‌ های مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله:

  • تاریخچه پزشکی و بررسی فیزیکی: پزشک ابتدا تاریخچه پزشکی و خانوادگی کودک را مورد بررسی قرار داده و سپس بررسی فیزیکی انجام می‌دهد تا علائم و نشانه ‌های کوتاهی تاندون آشیل را بررسی کند. این شامل بررسی حرکت و قدرت عضلات مربوطه، تورم، درد و دیگر علایم می‌شود.
  • تصویربرداری:  از تست ‌های تصویربرداری مانند اولتراسونوگرافی یا رادیوگرافی استفاده می‌کند تا ساختارهای داخلی ناحیه مورد نظر را معاینه کند و احتمال وجود آسیب یا تغییرات را بسنجد.
  • آزمایش‌ های جانبی: در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش ‌های جانبی مانند آزمایش خون برای اندازه ‌گیری نشانگرهای التهابی مورد نیاز داشته باشد.

با توجه به نتایج این مطالعات و آزمون ‌ها، ارتوپد یک تشخیص قطعی ارائه می‌دهد و برنامه درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد.

درمان کوتاهی تاندون آشیل در کودکان

برای درمان کوتاهی تاندون آشیل در کودکان، روش‌ ها و درمان ‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شدت و علت کوتاهی، در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی در زمان وجود همچین مشکلاتی اولین اقدام درمانی، استراحت است که والدین باید تا زمان تشخیص قطعی، این مورد را رعایت کنند. احتمال این وجود دارد که  یک فعالیت اشتباه موجب بدتر شدن این آسیب شود.

تمرینات فیزیوتراپی برای تقویت عضلات و افزایش انعطاف ‌پذیری ناحیه مورد آسیب توصیه می‌شود. این تمرینات نیز مرتبط با سن کودک خواهد بود و با تکنیک های مورد استفاده برای بزرگسالان تفاوت دارد.

استفاده از کمپرس سرد : پزشک به والدین توصیه دارد که از کمپرس سرد برای کاهش التهابات در صورت وجود، استفاده کنند تا کودک کمتر احساس ناخوشی داشته باشد.

در موارد خاصی که درمان‌های معمولی نتایج مطلوبی نداشته باشند، تصمیم به روش‌ های درمانی دیگر مانند تزریق ‌های کورتیکواستروئید یا حتی جراحی وجود دارد. در هر صورت، برای تعیین بهترین روش درمانی، مشاوره با بهترین متخصص الزامی است.

درمان بوتاکس برای کودکان فلج مغزی

یکی از معمول ترین روش ها برای کاهش اسپاسم یا سفتی عضلات در کودکان فلج مغزی تزریق بوتاکس می باشد.
بوتاکس یک سم ضعیف شده است که وقتی وارد عضله میشود باعث فلجی موقت می‌شود.

این عمل باعث برگشت عضله به حالت طبیعی شده و بدشکلی ها یا دفورمیتی ها را کم می کند.
پس از تزریق بوتاکس بلافاصله بایستی درمان توانبخشی را شروع کرد .

در گذشته بعضی از پزشکان پس از تزریق اندام مورد نظر را تا حدود یک ماه گچ می‌گرفتند ولی امروزه به این نتیجه رسیده‌اند که بعد از تزریق بدون وقفه بایستی درمان توانبخشی شروع شود.

درمان با فیزیوتراپی

یکی از رایج ترین روشهای درمان فیزیوتراپی کوتاهی تاندون آشیل، تمرین درمانی است. در این روش، فیزیوتراپیست ها تمرینات کششی و تقویتی را در برنامه حرکات اصلاحی بیمار می گنجانند. از تمرینات کششی برای رفع تنش ماهیچه ها و کشش و افزایش طول تاندون کوتاه شده استفاده می شود.

درمان با جراحی

جراحی افزایش طول تاندون آشیلدر طی این جراحی، برش های کوچکی روی پشت مچ پت و امتداد طول تاندون ایجاد می شود که در هنگام التیام آن ها طول تاندون نیز بیشتر میشود. برخی مواقع کوتاهی تاندون ناشی از ساختار غیر طبیعی پا می باشد که علائم آن شامل گرفتگی عضلات، ناراحتی در پشت ساق پا و وضعیت اشتباه قرارگیری آن می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی