درد پشت زانو | علت‌ها و بهترین روش‌های درمان

درد پشت زانو

زانو مفصل بسیار پیچیده‌ای است که از چندین استخوان، ماهیچه، تاندون و سایر بافت‌ها تشکیل شده است. و از آنجایی که بخش‌های متحرک در این قسمت بسیار زیاد است، برای افراد بسیار شایع است که انواع مختلف درد را در داخل و اطراف مفصل زانو تجربه کنند. بسیاری از افراد درد را مستقیماً در پشت زانو تجربه می‌کنند، اما اغلب به دلیل تعداد زیادی از مشکلات احتمالی، تشخیص‌های نادرست دریافت می‌کنند. از این رو سعی داریم در مورد تمامی علل درد پشت زانو توضیحاتی جامع به شما عزیزان ارائه دهیم. درد در پشت زانو می‌تواند با یا بدون تورم یا احساس سنگینی رخ دهد. بیشتر علل درد پشت زانو ساده است و ممکن است بتوان آن را با درمان‌هایی ساده برطرف کرد.

نگاهی به آناتومی پشت زانو

آناتومی پشت زانو

در پشت زانو، ساختارهای مهمی مانند شریان پوپلیتئال و اعصاب ساق پا را داریم. اعصاب پشت زانو، شامل عصب پرونئال و عصب تیبیال هستند. ولی عصب پرونئال گاهی اوقات مشکل ساز می‌شود. اکثر مردم فکر می‌کنند مفصل زانو آن‌ها در جلو است، اما پشت زانوی ما بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنیم پر از اعصاب و بافت‌های مختلف است. برای مثال، چسبندگی هر دو مینیسک داخلی و خارجی در پشت زانو است که به این نقاط اتصال مینیسک، “ریشه” می‌گویند. پارگی ریشه می‌تواند دلیل درد شدید زانو باشد که ممکن است از پشت زانو شما شروع شود. روی استخوان‌های پشت زانو غضروف وجود دارد. بنابراین آرتروز می‌تواند از آنجا شروع شود، پس اولین علامت استئوآرتریت می‌تواند شامل درد پشت زانو باشد.

علائم همراه درد پشت زانو

علائم همراه درد پشت زانو

اگر بعد از ضربه یا افتادن زانوی شما به شدت درد می‌کند، ممکن است یکی از استخوان‌هایی که در آنجا به هم می‌رسند (ران، ساق پا و کاسه زانو) شکسته باشد یا یکی از آن‌ها از جای خود خارج شده باشد. در این حالت، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات نیز شکستگی‌ها آهسته تر اتفاق می‌افتند و باعث ایجاد ترک‌های ریز در انتهای استخوان‌های پا می‌شوند.

به طور کلی، درد پشت زانو می‌تواند علائم مختلفی به همراه داشته باشد. علائم مربوط به درد پشت زانو که بیشتر با تغییرات مرتبط با افزایش سن مرتبط است عبارتند از:

 • گرفتگی
 • سفتی، سختی
 • ضعف یا بی‌ثباتی
 • قرمزی و گرمی در هنگام لمس

علائم مرتبط با آسیب‌های جدی‌تر نیز عبارتند از:

 • ناتوانی در انداختن وزن روی زانو
 • ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو
 • تب: علاوه بر قرمزی، درد و تورم (که ممکن است نشانه عفونت یا آرتروز باشد)
 • بدفرمی آشکار در زانو یا ساق پا

توانایی تمایز این علائم مرتبط با درد در پشت زانو برای جلوگیری از آسیب‌های آینده و دریافت درمان مناسب ضروری است.

علت‌های درد پشت زانو

بسیاری از این ساختارها در پشت زانو، به دلیل آناتومی پیچیده، قادر به ایجاد درد هستند. در این بخش تمام عوارضی که باعث درد پشت زانو می‌شوند را بررسی خواهیم کرد.

انواع مختلف آرتروز زانو

انواع مختلف آرتروز زانو

آرتریت نام عمومی است که به بیماری‌هایی که مفصل را تحت تاثیر قرار می‌دهند اطلاق می‌شود. آرتریت می‌تواند باعث ایجاد درد در هر جایی از مفصل زانو از جمله پشت زانو شود. زانو درد اغلب با آرتروز همراه است، نوعی که مربوط به افزایش سن یا استفاده بیش از حد از زانو می‌باشد. زانو درد همچنین می‌تواند در قالب آرتریت روماتوئید نیز رخ دهد، اما در هر دو زانو به طور همزمان رخ می‌دهد. نقرس نیز نوعی آرتریت است که ابتدا به انگشت شست پا حمله می‌کند، اما حملات بعدی ممکن است به زانوها آسیب برسانند. آرتریت سپتیک یا عفونی هم، ناشی از عفونتی است که در یک مفصل، معمولاً زانو، رخ می‌دهد.

آرتروز قابل درمان مستقیم نیست، اما با استفاده از روش‌هایی مانند ورزش، مسکن‌ها و داروها، از جمله تزریقات مختلف، می‌توان آن را کنترل کرد. همچنین، آرتریت روماتوئید قابل درمان است و با استفاده از داروهای اصلاح کننده بیماری که سیستم ایمنی شما را سرکوب کرده و التهاب را کاهش می‌دهند، می‌توان آن را درمان کرد.

پارگی همسترینگ

پارگی همسترینگ

درد پشت زانو یا پشت ران ممکن است ناشی از پارگی یکی از عضلات همسترینگ باشد. پارگی همسترینگ زمانی ایجاد می‌شود که یکی از ماهیچه‌ها بیش از حد کشیده می‌شود، فراتر از حد الاستیک خود، و باعث پارگی برخی یا همه فیبرهای عضلانی می‌شود. این عارضه معمولاً در طول فعالیت‌های ورزشی با حرکات ناگهانی و سریع اتفاق می‌افتد. دوی سرعت و پریدن. علائم رایج پارگی همسترینگ شامل درد شدید پشت زانو یا ران در زمان آسیب است، که بستگی به محل پارگی دارد و معمولاً با یک احساس درد مبهم همراه است. درد هنگام خم شدن زانو با حرکات ناگهانی نیز بدتر می‌شود.

درمان تاندونیت همسترینگ شامل کاهش درد و التهاب و به دنبال آن یک برنامه توانبخشی است.

 • اگر آسیب شما اخیراً رخ داده یا حاد است، استراحت کنید و یخ یا سرما درمانی را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول هر ساعت انجام دهید.
 • داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن درد، تورم و التهاب را در مراحل اولیه کاهش می‌دهند. قبل از مصرف دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • برای کمک به کاهش هر گونه تورم و حمایت از مفصل زانو، از یک تکیه گاه الاستیک استفاده کنید.
 • پس از گذراندن مرحله حاد اولیه، یا اگر آسیب طولانی مدت شود، انجام درمان‌های اولیه و به دنبال آن، اعمال گرما و پوشیدن یک زانوبند احتمالاً مفیدتر خواهند بود.
 • استفاده از سونوگرافی یا لیزر درمانی نیز می‌تواند به کاهش التهاب و روند بهبودی کمک کند.
 • گاهی اوقات از تکنیک‌های ماساژ اصطکاکی متقاطع که روی تاندون اعمال می‌شود استفاده می‌شود. ماساژ عمقی روی عضلات همسترینگ به بهبود وضعیت کلی ماهیچه کمک می‌کند.
 • هنگامی که درد و تورم از بین رفت، تمرینات کششی و تقویتی می‌توانند انجام شود تا عضله و تاندون را به آمادگی کامل بازگردانند و آن را قوی‌تر کنند تا از عود این عارضه جلوگیری شود.
 • سعی کنید به تدریج وزن انداختن روی این عضله را افزایش دهید تا عضله بتواند به خوبی عمل کند.
 • تمرینات خارج از مرکز که در آن عضله با افزایش طول منقبض می‌شود، در درمان التهاب همسترینگ بسیار مفید است.
 • تمرینات برای تقویت عضلات لگن، به ویژه، ماهیچه سرینی بزرگ نیز می‌تواند مفید باشد.

لخته شدن خون در پا (DVT)

لخته شدن خون در پا

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون در ورید عمیق بدن، معمولاً در قسمت تحتانی ساق یا ران ایجاد می‌شود. این لختگی خون می‌تواند باعث تورم، درد و قرمزی در پای آسیب دیده شود. برخی از عوامل خطر برای ایجاد لختگی خون در پا عبارتند از چاقی، بارداری، سرطان، جراحی و سابقه قبلی لخته شدن خون. باید در نظر داشته باشید که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در پا) را می‌توان با بررسی علائم، معاینه فیزیکی و سونوگرافی ارزیابی کرد. ممکن است آزمایش خون نیز انجام شود. پس از تشخیص، این عارضه را می‌توان با داروهای رقیق کننده خون، که معمولاً به مدت سه ماه مصرف می‌شود، درمان کرد.

این عارضه با داروهای رقیق کننده‌ خون درمان می‌شود که از رشد لخته و تشکیل لخته‌های جدید جلوگیری می‌کند. در نهایت، بدن شما لخته را تجزیه خواهد کرد.

درد پشت زانو و سیاتیک

درد پشت زانو و سیاتیک

برخی از موارد کمتر آشکار که ممکن است باعث درد در پشت زانو شوند عبارتند از عصب سیاتیک. عصب سیاتیک از ستون فقرات شروع می‌شود، اما از پشت ساق پا تا انگشتان پا، در واقع تا انگشت شست پا می‌گذرد، و همین امر می‌تواند در هر نقطه از این نواحی باعث بروز درد شود. اگر زمانی که به سمت جلو خم می‌شوید، احساس درد سیاتیک در پشت ساق پا را دارید، این به دلیل وجود مشکلی در کمر است، اما می‌توانید آن را در هر جایی از پشت ساق پا از جمله پشت زانو احساس کنید. بنابراین دردی که ممکن است در پشت زانو داشته باشید می‌تواند از ستون فقرات کمری شما ناشی شود، باورتان می‌شود؟ بسیار خوب، پس خوب فکر کنید، و اگر درد پشت زانو دارید اما کمردرد هم دارید، ممکن است از آنجا ناشی شود.

اکثر بیماران مبتلا به علائم سیاتیک در طول زمان بهبود می‌یابند و به درمان‌های غیر جراحی مانند دارو، ورزش و کشش‌های خاص سیاتیک و فیزیوتراپی (PT) به خوبی پاسخ می‌دهند. ماساژ درمانی از طریق تمرینات کایروپراکتیک، نیز می‌تواند به کاهش علائم سیاتیک کمک کند.

درد پشت زانو ناشی از التهاب کیست بیکر

درد پشت زانو ناشی از التهاب کیست بیکر

کیست بیکر یک کیسه پر از مایع است که پشت زانوی شما قرار دارد و در صورت ابتلا به آرتروز یا آسیب دیدگی زانو که باعث تورم و التهاب مفصل زانو می‌شود، می‌تواند متورم شود. علاوه بر زانو درد خلفی، علائم شامل تورم، سفتی و مشکل در خم یا صاف کردن پا می‌باشد. علائم اغلب در هنگام فعالیت بدتر می‌شوند و اگر کیست بترکد، درد ناگهانی و شدیدی را احساس خواهید کرد.

کیست بیکر می‌تواند خود به خود یا با درمان بیماری زمینه‌ای که باعث کیست شما شده است (مثلاً آرتروز) از بین برود. با این حال، اگر کیست بزرگ یا دردناکی دارید، پزشک ممکن است تزریق استروئید، فیزیوتراپی یا تخلیه کیست را توصیه کند.

آسیب غضروف و مینیسک

آسیب غضروف و مینیسک

ساختارهایی در خود مفصل زانو وجود دارند که می‌توانند باعث درد پشت زانوی شما شوند، ممکن است در قسمت جلوی زانو نیز درد ایجاد کنند، شاید حتی در هر دو طرف، اما احتمال آسیب به غضروف زیاد است. مینیسک زانو اگر پاره شود، می‌تواند باعث ایجاد احساس درد در پشت زانو شود و اگر احساس می‌کنید این عارضه را دارید، تشخیص آن فقط به عهده پزشک متخصص بوده که با معاینه فیزیکی یا استفاده از MRI، وجود آن را تأیید می‌کند. بدترین سناریو این است که جراح با معاینه زانو و استفاده از آزمایشات تصویربرداری تأیید می‌کند که غضروف شما دچار پارگی شده است و می‌تواند باعث درد پشت زانو، در داخل و اطراف آن شود.

در درجه اول، درمان پارگی‌های دژنراتیو (بدتر شونده)، از جمله پارگی‌های دژنراتیو مینیسک، توصیه می‌شود. استراحت، بالا بردن پا و استفاده از کمپرس یخ ممکن است برای درمان آسیب شما کافی باشد. با این حال، اگر پارگی شما به خودی خود بهبود نیافت، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. استثنائات نیز شامل پارگی منیسک در بیماران جوان پس از ضربه، پارگی یا هر حالتی است که باعث بروز علائمی مانند قفل شدن زانو یا از دست دادن توانایی راه رفتن شود.

درد پشت زانو ناشی از آسیب به رباط صلیبی

درد پشت زانو ناشی از آسیب به رباط صلیبی

رباط صلیبی خلفی که در پشت زانو قرار دارد، وظیفه نگه داشتن زانو در جای خود و ایجاد ثبات مفصل را بر عهده دارد. این رباط کمک می‌کند تا استخوان ساق پا از حرکت بیش از حد به عقب جلوگیری کند. اگرچه صدمات وارده به رباط صلیبی مانند سایر قسمت‌های زانو رایج نیست، اما در صورت وارد شدن ضربه به قسمت جلویی زانو، می‌تواند به این رباط آسیب برساند. اگر فردی به زمین بیفتد یا به شدت روی زانوهای خود بیفتد، ممکن است این آسیب رخ دهد. پیچ خوردگی پا و افزایش کشش عضلات این ناحیه نیز می‌تواند باعث آسیب به رباط صلیبی شود. ممکن است فرد بلافاصله پس از این آسیب، دچار درد و تورم شود. همچنین ممکن است زانو را سفت کند، در راه رفتن مشکل ایجاد کند و احساس بی‌ثباتی در زانو ایجاد کند.

درد زانوی شما باید با استراحت، بالا بردن پا و استفاده از کمپرس یخ کاهش یابد. با این حال، اگر بیش از یک رباط آسیب دیده، روی پاهای خود ثابت نیستید یا غضروف زانو آسیب دیده است، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند.

درد پشت زانو در بارداری و پس از زایمان

درد پشت زانو در بارداری و پس از زایمان

زانو درد در دوران پس از زایمان یا بارداری ممکن است به این دلیل باشد که فرد در دوران بارداری وزن بیشتری داشته است. با این حال، درد مفاصل ممکن است از علائم پرکاری تیروئید نیز باشد، بنابراین اگر درد زانو در فردی پس از زایمان بهتر نشد، باید با پزشک خود صحبت کند. برای درمان زانو درد پس از زایمان، ممکن است فرد بخواهد از داروهای ضدالتهابی بدون نسخه (OTC) یا مسکن استفاده کند. اگر هم فرد در حال شیردهی است، باید در مورد روش‌های ایمن تسکین دهنده با پزشک خود صحبت کند.

تاندونیت و بورسیت از علل درد پشت زانو

تاندونیت در زانو گاهی اوقات به عنوان “زانوی جامپر” شناخته می‌شود، زیرا اغلب ورزشکارانی را که به طور منظم می‌پرند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. دو تاندون در مفصل زانو، اطراف چهارسر ران و استخوان کشکک درگیر هستند و هر دو می‌توانند با گذشت زمان کشیده، پاره یا فرسوده شوند. بورسیت باعث می‌شود زانوی شما متورم، سفت و در لمس گرم یا حساس شود، معمولاً به این دلیل که بیش از حد از آن کار کشیده‌اید. این عارضه به‌عنوان «زانوی خدمتکاران» نیز شناخته می‌شود، زیرا افراد دارای این مشاغل، هنگام کار کردن، بسیار زانو می‌زنند. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های کوچک پر از مایع به نام “بورسا” که به محافظت از مفصل زانو کمک می‌کنند، تحریک و متورم شوند. حتی زمانی که در حال استراحت هستید ممکن است درد داشته باشید.

درمان تاندونیت و بروسیت

درد زانوی شما باید با استراحت، بالا بردن پا و استفاده از کمپرس یخ کاهش یابد. اینکه بهبودی چقدر طول می‌کشد، به اندازه پارگی بستگی دارد. علاوه بر این درمان‌ها، می‌توانید از داروها و فیزیوتراپی نیز استفاده کنید.

نرمی غضروف کشکک زانو یا کندرومالاسی

نرمی غضروف کشکک زانو

کندرومالاسی زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف زانو فرسوده شده و استخوان‌های شما به یکدیگر ساییده می‌شوند. علل شایع شامل صدمات، ساییدگی و پارگی با افزایش سن، استفاده بیش از حد و آرتروز است. علائم عبارتند از: درد مبهم پشت کاسه زانو (کشکک زانو) که ممکن است هنگام بالا رفتن از پله یا پس از نشستن طولانی مدت بدتر شود، مشکل در حرکت دادن زانو در هر جهت، ضعف زانو، و احساس ترک خوردن یا ساییدگی هنگام خم یا صاف کردن زانو.

استفاده از کمپرس یخ، مصرف مسکن‌های بدون نسخه و فیزیوتراپی می‌تواند کندرومالاسی را درمان کند. با این حال، اگر غضروف زانوی شما آسیب دیده باشد، به جراحی نیاز خواهید داشت.

عقب زدگی زانو

عقب زدگی زانواین عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که مفصل زانو شما خیلی به عقب خم شود، معمولاً در نتیجه آسیب‌های ورزشی زمانی که زانو بیش از حد صاف می‌شود. هایپراکستنشن (عقب زدگی زانو) اغلب باعث بی‌ثباتی و حداقل مقداری درد یا ناراحتی در پشت زانو می‌شود.

اکثر موارد کشیدگی زانو که در زمین ورزشی رخ می‌دهد، بدون جراحی قابل درمان هستند. البته درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما استراحت کافی در حالی که پای خود را بالا آورده‌اید مفید و ضروری می‌باشد. در اصل، شما باید به رباط‌های خود زمان کافی برای بهبودی بدهید.

سندروم زانوی دونده

سندروم زانوی دونده

فرد مبتلا به سندروم زانوی دونده، در جلوی زانوی خود یا در اطراف کاسه زانو احساس درد خواهد کرد. این درد ممکن است پس از مدتی نشستن با زانوی خم یا در هنگام خم شدن زانو به وجود آید. همچنین، زانو ممکن است در هنگام بالا رفتن از پله‌ها نیز درد بگیرد. عموماً این سندروم ناشی از استفاده بیش از حد، عدم هماهنگی بین لگن و مچ پا، ضعف عضلات ران، شکستگی غضروف پشت کاسه زانو یا ترکیبی از این عوامل است. درد در هنگام اسکات زدن نیز به طور معمول شایع‌ترین علامت این سندروم است. این عارضه در زنان و ورزشکاران جوان بیشتر دیده می‌شود.

درمان، شامل ندویدن تا زمانی که درد از بین برود می‌باشد. همچنین استفاده از کمپرس سرد، زانوبند و بالا بردن پا ممکن است کمک کننده باشد. داروهایی مانند ایبوپروفن نیز می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد. و در نهایت، تمرینات کششی و تقویتی می‌توانند به پیشگیری از زانوی دونده کمک کنند.

تشخیص علت درد پشت زانو

علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، سایر آزمایشاتی که برای تشخیص مشکلات زانو انجام می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • اشعه ایکس: این آزمایش از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای ایجاد تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها بر روی فیلم استفاده می‌کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): این آزمایش از آهنرباهای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی و کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌کند. اغلب می‌تواند آسیب یا بیماری را در رباط یا عضله اطراف تعیین کند.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن نیز نامیده می‌شود یا اسکن CAT): این آزمایش از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای ایجاد تصاویر افقی یا محوری از بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیقی از هر قسمت از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی‌ها و اندام‌ها را نشان می‌دهد. سی تی اسکن جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس دارد.
 • آرتروسکوپی: یک روش تشخیصی و درمانی کم‌تهاجمی که برای شرایط مفصل استفاده می‌شود. در این روش از یک لوله نوری کوچک (آرتروسکوپ) استفاده می‌شود که از طریق ایجاد یک برش کوچک در مفصل وارد مفصل می‌شود. سپس تصاویر داخل مفصل بر روی صفحه‌ای نمایش داده می‌شوند. این روش به طور کلی برای ارزیابی هرگونه تغییر دژنراتیو یا آرتروز در مفصل استفاده می‌شود. همچنین برای تشخیص بیماری‌های استخوانی و تومورها؛ برای تعیین علت درد و التهاب استخوان از آرتروسکوپی استفاده می‌شود.
 • اسکن استخوان رادیونوکلئید: یک تکنیک تصویربرداری هسته‌ای که در آن از مقدار بسیار کمی ماده رادیواکتیو استفاده می‌شود که به جریان خون بیمار تزریق شده تا توسط اسکنر شناسایی شود. این آزمایش، جریان خون در استخوان و فعالیت سلولی درون استخوانی را نشان می‌دهد.

درمان درد پشت زانو

علاوه بر درمان‌های خاص برای هر عارضه، ممکن است درمان‌های دیگری نیز وجود داشته باشند که می‌توانند برای عارضه شما مفید باشند، که پزشک باید آن‌ها را توصیه کند.

درمان درد پشت زانو با فیزیوتراپی

پشت زانوی شما یک ناحیه بسیار پویا است؛ از این جهت که، بسیاری از اعصاب و عروق از حفره پوپلیتئال در مسیر ران تا ساق پا عبور می‌کنند. دو نمونه از تمرینات فیزیوتراپی را که می‌توانند در درمان درد پشت زانو مفید باشند، بررسی می‌کنیم:

کشش حفره پوپلیتئال

کشش حفره پوپلیتئال

برای این تمرین، به یک فوم غلتکی و کش پیلاتس نیاز دارید.

 1. روی زمین بنشینید و پاهای خود را صاف در مقابل خود قرار دهید.
 2. کش را به دور پای آسیب دیده خود قرار دهید.
 3. زانوی خود را قفل کنید و فوم غلتکی را زیر پاشنه خود قرار دهید.
 4. در حالی که پشتتان صاف است، کش را به سمت خود بکشید تا زمانی که در امتداد عضله ساق پا به داخل حفره زانوی خود احساس کشیدگی کنید.
 5. با خم شدن به جلو و کشیدن کش به سمت خود، کشش را زیاد کنید. شدت کشش را برای خودتان به هدفی بدل کنید. شما باید احساس قدرت داشته باشید اما همچنان بتوانید به راحتی نفس بکشید.
 6. بررسی کنید که پشت شما صاف باشد.
 7. ۲ تا ۲.۵ دقیقه کشش را نگه دارید.
 8. به آرامی از حالت کشش خارج شوید.
 9. در صورت لزوم، این حرکت روی پای دیگر نیز تکرار کنید.

کشش ساق پا و زانو

کشش ساق پا و زانو

برای این تمرین، به فوم غلتکی و کش پیلاتس نیاز دارید.

 1. روی شکم دراز بکشید، پای آسیب دیده خود را به عقب خم کنید و پای دیگر خود را صاف نگه دارید.
 2. مانند تصویر، فوم را زیر زانوی خم شده و کش را به دور پای خود قرار دهید.
 3. کشاله ران خود را به زمین فشار دهید و کش را بکشید تا به آرامی زانوی خود را خم کنید.
 4. کشش را از بالای کشاله ران خود به سمت جلوی عضلات ران خود احساس خواهید کرد.
 5. کش را بیشتر بکشید تا شدت کشش شما افزایش یابد.
 6. اگر بسیار انعطاف پذیر هستید می‌توانید با دستان خود پایتان را به سمت خود بکشید.
 7. مطمئن شوید که کشاله ران خود را روی زمین نگه داشته‌اید.
 8. کشش را ۲ تا ۲.۵ دقیقه نگه دارید.
 9. به آرامی پای خود را صاف کنید.
 10. در صورت لزوم، این حرکت را روی زانوی دیگر تکرار کنید.

استفاده از ارتز زانو

ارتز زانو

ارتز زانو، فضای مفصل را افزایش داده و فشار وارده بر غضروف و کشکک زانو را کاهش می‌دهد. اثر این ارتز، به مکمل ویسکوز تزریق شده به زانو کمک می‌کند تا با سهولت بیشتری با مایع سینوویال موجود مفصل زانو یکی شود.

سایر فواید ارتز زانو عبارتند از:

 • قابل تنظیم
 • بادوام
 • پوشیدنی
 • راحت

درمان درد پشت زانو با شاک ویو

درمان درد پشت زانو با شاک ویو

شاک ویو تراپی، غیرتهاجمی است و ثانیاً می‌توانید آن را هر چند وقت یکبار که دوست دارید تکرار کنید. شاک ویو را می‌توان برای درمان بسیاری از عوارض زانو مانند استئوآرتریت استفاده کرد.

درمان درد پشت زانو با لیزر کم توان

درمان درد پشت زانو با لیزر کم توان

ثابت شده است که لیزر کم توان، تفاوت‌های قابل توجهی را در شدت درد در حالت استراحت و حرکت، عملکرد زانو و مدت زمان حرکت زانو ایجاد می‌کند. می‌توان از آن برای درمان درد و تورم در مشکلات مختلف زانو از جمله استئوآرتریت استفاده کرد.

درمان درد پشت زانو با الکتروتراپی

درمان درد پشت زانو با الکتروتراپی

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) اغلب بخشی از فیزیوتراپی برای آسیب‌های زانو است. این روش، یک درمان تخصصی است که به افزایش نیروی عضلانی، کاهش درد زانو و بهبود عملکرد کمک می‌کند. علاوه بر این، این درمان برای آرتروز نیز مفید است، زیرا می‌تواند به تورم و التهاب کمک کند.

نتیجه گیری

اگر در پشت زانوی خود احساس درد می‌کنید، دلیل نمی‌شود که آسیب جدی دیده باشید. عوامل و آسیب شناسی‌های بسیاری باید انجام شوند تا تشخیص صحیح برای درد شما داده شود. اما، امیدواریم این مقاله به عنوان یک نقطه شروع مفید برای درک نوع درد پشت زانو و علت زمینه‌ای شما باشد. فیزیوتراپ، بهترین منبع برای مشاوره برای سوالاتی در مورد درد پشت زانو، علائم خاص شما و گزینه‌های بالقوه برای کاهش علائم شما در مدت طولانی خواهد بود.

سوالات متداول

چرا هنگام خم کردن پایم درد پشت زانو دارم؟

ممکن است به رباط، تاندون یا غضروف آسیب رسانده باشید که از دامنه کامل حرکت جلوگیری کرده و باعث بروز درد می‌شود.

چرا هنگام صاف کردن پایم درد پشت زانو دارم؟

دلایل مختلفی برای درد پشت زانو هنگام صاف کردن ساق وجود دارند، از جمله زانوی جامپر (تاندونیت کشکک)، کیست بیکر و کندرومالاسی.

چرا هنگام راه رفتن و بعد از و یا در حین دویدن، درد پشت زانو دارم؟

دلایل مختلفی برای درد پشت زانو در هنگام فعالیت وجود دارند، مانند آرتروز یا کیست بیکر، و همچنین آسیب‌هایی مانند پارگی مینیسک، آسیب رباط صلیبی قدامی یا خلفی یا آسیب همسترینگ.

چرا بعد از نشستن، درد پشت زانو می‌گیرم؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث درد در پشت زانو پس از نشستن طولانی مدت شود، از جمله آرتروز و کندرومالاسی.

چرا در حالی که در رختخواب هستم در زانویم درد احساس می‌کنم؟

برخی از رایج‌ترین علت‌ها برای زانو درد شبانه شامل زانوی دونده، آرتروز، بورسیت یا جراحات است. برخی از این شرایط، مانند زانوی دونده، ممکن است پس از استراحت دادن به زانو، خود به خود برطرف شوند.

آیا گرفتگی عضلات پا باعث زانو درد می‌شود؟

هنگامی که ماهیچه شما سفت می‌شود، احساسی شبیه گرفتگی ایجاد می‌کند. هنگامی که در پشت زانوی خود گرفتگی دارید، ممکن است ناشی از کم آبی بدن، مشکلات عصبی در پاها، عفونت، سموم یا احتمالاً بیماری کبدی باشد.

آیا کمر درد باعث درد پشت زانو می‌شود؟

بخش بزرگی از رابطه بین کمر و زانوهای شما، به پوزیشن بدنتان و نحوه راه رفتنتان برمی‌گردد. همه چیز از کمردرد گرفته تا تنش در شانه‌های شما می‌تواند بر نحوه ایستادن و راه رفتن شما تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر می‌خواهید فتق دیسک یا درد مزمن در ستون فقرات خود را بهبود دهید، برای کاهش درد شروع به اصلاح شیوه راه رفتن خود کنید. در اصل، شیوه راه رفتن، یکی از دلایل رایج درد مفاصل در زانو است، زیرا فشار بیشتری روی رباط‌ها و مینیسک در آنجا وارد می‌کنید.

چرا پشت زانوی من متورم است؟

به طور کلی، تورم در پشت زانو به دلیل کیست بیکر است. با این حال، کیست بیکر معمولاً دردناک نیست. در صورت احساس درد شدید و تورم در پشت زانو باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، کیست‌های بزرگ بیکر ممکن است دردناک شوند. علل دیگر عبارتند از DVT یا آنوریسم پوپلیتئال.

آیا دردهای ناشی از رشد بدن فقط در یک پا رخ می‌دهند؟

معمولاً چنین دردهایی، به صورت دو طرفه یا در هر دو پا ایجاد می‌شوند. این دردها معمولاً در عمق ران یا ساق پا در کودکان مدرسه‌ای بروز می‌کنند. معمولاً هم در شب رخ می‌دهند و تا صبح برطرف می‌شوند. اگر کودک شما فقط در یک پا درد دارد، وی را برای ارزیابی پزشکی ببرید. زیرا درد یک طرفه ساق پا می‌تواند نشان دهنده عفونت، آسیب یا تغییر شکل اسکلتی عضلانی یا سایر شرایط جدی مانند تومور باشد.

آیا جراحی زانو می‌تواند باعث کمردرد شود؟

برخی از جراحی‌های زانو می‌توانند باعث کمردرد شوند، به خصوص اگر در طول نقاهت می‌لنگید. با بهبودی و درد کمتر در زانو، درد کمر شما نیز باید بهبود یابد.

چه چیزی باعث درد شدید پشت زانو می‌شود؟

اگر دونده هستید، درد تیز پشت زانو اغلب نشان دهنده مشکلی در تاندون‌های همسترینگ، مانند تاندونیت است. اگر زیاد دوچرخه سواری می‌کنید، درد شدید پشت زانو معمولاً به دلیل مشکل در یکی از عضلات ساق پا، یعنی گاستروکنمیوس (ماهیچه دوقلو)، ایجاد می‌شود.

چه چیزی باعث سفتی پشت زانو می‌شود؟

سفتی پشت زانو اغلب به دلیل سفتی در عضلات همسترینگ یا ساق پا ایجاد می‌شود. سفتی در این ماهیچه‌ها یک مشکل رایج به خصوص در مردان است و باعث می‌شود پشت زانو بسیار سفت شود. کشش‌های ساده زانو، بهترین راه برای درمان گرفتگی و تسکین درد پشت زانو است.

علت درد پشت زانو در کودکان چیست؟

 • سفتی یا ضعف عضلانی در جلو و پشت ران
 • استفاده بیش از حد از پا در اثر فعالیت‌های ضربه‌ای مکرر، مانند پریدن، دویدن، چرخیدن، یا شرکت در ورزش‌های رقابتی
 • صدمات در اثر برخورد که ممکن است باعث شکستگی در استخوان یا غضروف شده باشند.

مقالات مرتبط

خشکی زانو

خشکی زانو: علت و روش های درمان

خشکی زانو می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد. نه تنها حرکات زانو را محدود می‌کند، بلکه اغلب دردناک است و فعالیت‌های روزانه شما

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی