ناپروکسن: موارد تجویز، نحوه مصرف و عوارض جانبی + قیمت

ناپروکسن

ناپروکسن داروی محبوبی در ایران است. اما این روزها اسم آن را بیش از پیش می‌شنوید. چرا که این داروی ضد التهابی توانسته عملکرد خوبی در درمان بیماران کرونایی داشته باشد. ناپروکسن که به اسم داروی آلو هم معروف است؛ توسط متخصص باید برای شما تجویز شود. هر چند این دارو به صورت بدون نسخه هم در دسترس است اما توصیه میشود که این دارو و همچنین داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

علاوه بر درمان کرونا؛ ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ برای درمان درد، تب و کاهش التهاب هم کاربرد دارد. اما مصرف خودسرانه آن نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. پس با مشورت با دکتر داخلی و عمومی این دارو را مصرف کنید.

ناپروکسن چیست؟

 ناپروکسن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای کاهش التهاب، درد و تب استفاده می شود.
ناپروکسن در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان، کمردرد، نقرس و دردهای قاعدگی کابرد دارد.

نحوه عملکرد داروی ناپروکسن

عملکرد داروی ناپروکسن ۲۵۰ یا ناپروکسن ۵۰۰ به شکل جلوگیری از ترشح برخی مواد طبیعی بدن است که موجب التهاب می‌شود. naproxen به آرامی جذب می‌شود و نباید در شرایطی مانند حمله نقرس که نیاز تسکین فوری دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

ناپروکسن سطح پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که نقش اساسی را در درد، تب و التهاب بر عهده دارند. بدن آن‌ها را در محل بافت آسیب‌دیده تولید می‌کند و باعث قرمزی، گرما، تورم و درد می‌شود. در نتیجه با کاهش غلظت پروستاگلاندین‌ها، التهاب و درد و تب کاهش می‌یابد. ناپروکسن در دسامبر ۱۹۹۱ توسط FDA تایید شد.

کاربردهای رایج قرص ناپروکسن

سردرد

سردرد، علامتی شایع و آزاردهنده است که اغلب افراد را وادار می‌کند تا به دنبال تسکین موثری برای درد باشند. سردرد می‌تواند به علل مختلفی رخ دهد و علت دقیق همه موارد سردرد شناخته نشده است. مطالعات علمی نشان داده است که قرص ناپروکسن برای سردرد می‌تواند یک گزینه درمانی ارزشمند و بسیار موثر باشد. مکانیسم اثر آن در مدیریت سردرد شامل سرکوب تولید پروستاگلاندین‌ها است که در ایجاد سردرد نقش دارند. دوز توصیه شده برای تسکین سردرد معمولاً به سن، شرایط و سابقه پزشکی فرد بستگی دارد. مصرف مداوم این دارو برای افراد با سابقه مشکل معده توصیه نمی‌شود.

گلودرد

گلودرد، یک مشکل رایج در میان جمعیت‌ها، به خصوص در فصول شیوع ویروس‌های تنفسی است. این عارضه شدت متغیری دارد و اغلب در نتیجه التهاب شدید رخ می‌دهد. قرص ناپروکسن برای گلودرد موثر است. ناپروکسن با هدف قرار دادن فرآیند التهابی به کاهش درد و ناراحتی ناحیه گلودرد کمک می‌کند. با این حال توصیه می‌شود اگر گلودرد بیش از دو روز ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید. احتمالا پزشک با معاینه گلو و بررسی بیمار آزمایشات و درمان‌های دیگری را درخواست می‌کند.

کمردرد

همه ما حداقل یک بار در طول زندگی خود، کمردرد را تجربه کرده‌ایم. کمردرد، یک شکایت بسیار شایع است که علل مختلفی می‌تواند آن را ایجاد کند. این درد می‌تواند به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. بسیاری از افراد از قرص ناپروکسن برای دیسک کمر و کمردرد استفاده می‌کنند. خواص ضد التهابی ناپروکسن آن را به یک گزینه مطلوب برای مدیریت کمردرد تبدیل کرده است. با توجه به اینکه کمردرد می‌تواند مزمن باشد، باید به این نکته توجه داشت که مصرف مداوم دارو ممکن است باعث بروز عوارض شود. همچنین افراد باید به موارد منع مصرف و تداخلات بالقوه با سایر داروها توجه داشته باشند.

نکات مهم پیش از مصرف ناپروكسن

 -در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
_در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی، بیماری پارکینسون، صرع و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
_در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق را دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
_در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ايندومتاسين، سلکوکسیب وایبوپروفن و…) به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه ی قند یا کلسترول خون بالا به پزشک خود اطلاع دهید.
-در افراد بالای ۶۵سال این دارو باید احتیاط بیشتر و تحت نظر پزشک مصرف شود.
-در صورتی كه سيگاری هستيد، به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز مناسب ناپروکسن برای انواع درد

ناپروکسن برای درد خفیف تا متوسطبرای تب یا درد خفیف تا متوسط بزرگسالان بین ۱۲ تا ۶۵ سال می‌توانند هر ۱۲ ساعت یکبار یک قرص ۲۵۰ میلی‌گرمی ناپروکسن مصرف کنند. توجه: کودکان زیر ۱۲ سال نباید از قرص ناپروکسن یا دیگر اشکال دارویی آن استفاده کنند؛ مگر آنکه پزشک تجویز کرده باشد.

تعدادی از گروه‌های دارویی که با ناپروکسن تداخل دارند عبارتند از:
 • بعضی داروهای ضد افسردگی
 • بعضی داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین
 • لیتیم
 • متوترکسات
 • بعضی داروهای ادرارآور
 • استروئیدها مانند پردنیزون
 • دیگر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی
 • بعضی داروهای فشارخون
عوارض جانبی داروی ناپروکسن
 • سیستم اعصاب مرکزی: سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد
 • قلبی، عروقی: ادم، تپش قلب
 • پوستی: خارش، راش پوستی، کبودی، افزایش تعریق
 • غدد درون ریز و متابولیسم: احتباس آب، عطش
 • گوارشی: درد شکمی، یبوست، تهوع، سوزش سر دل، اسهال، سوء هاضمه، التهاب دهان، نفخ، خونریزی گوارشی، زخم گوارشی، استفراغ

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی