درمان خانگی زانو درد با مواد غذایی، ورزش و سایر روش های موثر

درمان خانگی زانو درد

اگر زانو درد خفیف یا متوسط دارید، اغلب می‌توانید آن را در خانه درمان کنید. درد چه به دلیل پیچ خوردگی یا آرتروز باشد، چندین راه برای کنترل آن وجود دارد. درمان‌های خانگی می‌توانند سطح راحتی شما را بهبود بخشیده و به کنترل علائم کمک کنند. انواع مختلفی از روش‌ها برای درمان زانو درد در خانه وجود دارند و تمامی آنها در این مقاله ذکر می‌شوند.

درمان زانو درد، تا حدودی، به دلیل مشکل آن بستگی دارد. با این حال، انجام درمان‌های خانگی ساده می‌توانند به بسیاری از زانو دردها کمک کنند. تا زمانی که به پزشک برای دریافت راه‌حلی قطعی مراجعه کنید، این روش‌ها می‌توانند درد را تسکین دهند.

غذاها و مکمل‌هایی برای زانو درد

غذاها و مکمل‌های طبیعی روش مرسوم دیگری برای کاهش آزردگی زانو درد هستند.

سرکه سیب

درمان خانگی زانو درد با سرکه سیب

بر اساس برخی منابع، سرکه سیب (ACV) خواص ضد التهابی داشته و می‌تواند به تسکین آرتروز و انواع دیگری از دردها کمک کند. با این حال، شواهد کافی برای تایید این ادعا وجود ندارد. موسسه آرتروز، سرکه سیب را به عنوان افسانه غذایی معرفی می‌کند.

زردچوبه

درمان خانگی زانو درد با زردچوبه

هرچند تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی زردچوبه در تسکین درد وجود ندارد، اما تجزیه و تحلیل‌ها نشان داده‌اند که زردچوبه علائم استئوآرتریت را بهبود می‌بخشد. محققان تاکید کردند که “مطالعات دقیق‌تر و بیشتری برای تایید اثربخش بودن زردچوبه برای درمان آرتریت نیاز است.”

زنجبیل

درمان خانگی زانو درد با زنجبیل

ثابت شده زنجبیل آرتروز را درمان کرده و می‌تواند جایگزین احتمالی NSAIDs شود. در تحقیقی روی ۲۴۷ شرکت کننده، در بین ۶۳% از افرادی که محصولات درمانی زنجبیل را دریافت کرده‌اند در مقایسه با ۵۰% از کسانی که دارونما مصرف کرده‌اند، زانو درد به طور قابل توجهی کاهش یافت.

ویتامین E

درمان خانگی زانو درد با ویتامین E

مقاله مروری در سال ۲۰۱۸ بیان کرد که ممکن است مکمل‌های ویتامین E ممکن است برای زانو درد مفید باشند، زیرا خصوصیات آنتی اکسیدانی دارند، اما نتایج منفی نیز گزارش شده‌اند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ویتامین E ممکن است با بهبود فشار اکسیداتیو و التهاب مفصل، پیشرفت آرتروز را کند می‌کند. با این حال، بیان کرده‌اند که تحقیقات بیشتر می‌تواند این نتایج را تضمین کنند.

درمان زانو درد با نمک

درمان زانو درد با نمک

این مورد یکی دیگر از درمان‌های نسبتاً رایج برای زانو درد و دیگر دردهای مفصلی است. در وان آب گرم قرار بگیرید و نصف فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کنید. ناحیه مورد نظر را در حمام گرم حداقل به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. می‌توانید این کار را هرچند بار که نیاز است در هفته تکرار کنید. (منبع)

درمان زانو درد با عسل

درمان زانو درد با عسل

به یاد داشته باشید که عسل مورد استفاده باید عسل واقعی باشد. عسل‌های ارزان فراوری شده تجاری مانند آنهایی که در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند، بیشتر خواص خود را از دست داده‌اند و بهتر از شکر حل شده در آب نیستند.

فقط عسل خام ارگانیک مصرف کنید. خام یعنی عسلی که پاستوریزه نشده و گرما ندیده است. ارگانیک یعنی عسلی که کاملاً مجزا از مواد شیمیایی و آنتی‌بیوتیک‌های مضر برای انسان تهیه شده باشد.

برای استفاده از عسل به منظور تسکین علائم روماتیسم، فقط یک قاشق چای خوری از عسل خام ارگانیک را به یک لیوان آب گرم (نه داغ) اضافه کنید. یک قاشق چای خوری سرکه سیب ارگانیک خام اضافه کنید و قبل از صبحانه با معده خالی بنوشید. (منبع)

ورزش برای درمان زانو درد

ورزش برای درمان زانو درد

ورزش می‌تواند پیشروی آرتروز (OA) که یکی از دلایل زانو درد است را به تاخیر بیاندازد. کالج روماتولوژی آمریکا (ACR) و موسسه آرتروز (AF) ورزش را به منظور کنترل آرتروز زانو ضروری می‌دانند. پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، تای چی و یوگا، تماماً ممکن است مفید باشند.

فعالیت بدنی، به طور جسمانی سلامت بافت غضروفی را بهبود می‌بخشد، بدون توجه به وجود آرتروز یا عدم وجود آن. ورزش، عملکرد و حفاظت از مفاصل را تقویت می‌کند، و به ویژه تقویت عضلات پا برای زانوها بسیار مفید است. افراد مبتلا به درد مفاصل، می‌توانند از فعالیت‌هایی مانند ایروبیک در آب بهره ببرند، زیرا این ورزش‌ها فشار را از روی زانوها کاهش می‌دهند.

ورزش‌های استقامتی

ورزش‌های استقامتی

هر شخصی می‌تواند با یک متخصص فیزیوتراپی کار کند تا بهترین ورزش‌ها و برنامه‌ها را برای رفع نیازهای خود مشخص کند. تقویت عضلات ران و عضلات چهارسر ران با ورزش می‌تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این عضلات در اطراف و جلوی ران‌ها قرار دارند.

برخی روش‌های تقویت کردن این عضلات:

 • هنگامی که دراز کشیده‌اید یا خوابیده‌اید یک پای خود را بالا بیاورید یا صاف کنید.
 • یک پای خود را روی پله قرار دهید، سپس دیگری را قرار دهید، از پله پایین بیاید و این حرکت را تکرار کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید و سپس به مدت یک دقیقه مکرراً بایستید و بنشینید. این کار را کنترل شده و آرام انجام دهید و از دستان خود برای کمک استفاده نکنید.
 • یک صندلی را بگیرید و پایین بیایید تا کشکک زانو انگشتان پا را بپوشاند. این کار را ده بار انجام دهید.

حرکت پل

حرکت پل

روی کمر دراز بکشید و زانوها را خم کنید تا کف پا کاملاً روی زمین قرار بگیرد. زیر سر یک بالش یا حوله لوله شده قرار دهید. زانوها، پاها و ران‌ها را در یک راستا نگه دارید. بازوهای خود را در طرفین قرار دهید و آنها را شل کنید. عضلات باسن را سفت کنید و لگن را به سمت سقف بالا بیاورید. تا جایی که می‌توانید و کمر درد ندارید یا فشار زیادی ایجاد نمی‌شود، لگن را بالا بیاورید. مکث کنید، سپس به آرامی لگن را پایین آورده و در حالت اول قرار دهید. این حرکت را در ۳ ست ده تایی در روز انجام دهید. این ورزش را ۲ تا ۳ روز در هفته انجام دهید.

خم کردن پا

خم کردن پا

روی پهلو دراز بکشید و زیر گردن بالش یا حوله لوله شده قرار دهید. زانوها را به سمت قفسه سینه خم کنید، کمر را صاف نگه دارید و کف پاها را هماهنگ با بدن قرار دهید. کف پاها را کنار هم نگه دارید، زانوی بالایی را به سمت سقف بالا بیاورید. لگن را صاف نگه دارید، زمانی که پا را بلند می‌کنید، نگذارید بدن به سمت جلو خم شود. مکث کوتاهی کنید، سپس به آرامی به حالت اولیه باز گردید. این حرکت در سه ست ده تایی و یک بار در روز برای هر پا انجام دهید. این ورزش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید. همچنین می‌توانید کمر را کنار دیوار قرار دهید تا به همتراز بودن بدن کمک کرده و از خم شدن شما به سمت جلو پیشگیری شود.

بلند کردن پا

بلند کردن پا

روی کمر دراز بکشید، یک پا را صاف نگه دارید و زانوی پای مخالف را خم کنید. پای صاف شده را ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر بالا بیاورید. ۳ تا ۵ ثانیه مکث کنید. با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید.

تای چی

تای چی

تای چی شکلی از ورزش ذهنی است و فواید ورزشی ذکر شده‌ در بالا را دارد. یک تحقیق یک ساله روی ۲۰۴ شرکت کننده مبتلا به آرتروز زانو نشان داد که تای چی در مقایسه با فیزیوتراپی استاندارد، اگر مزایای بیشتری نداشته باشد، ممکن است مشابه‌ باشد. میانگین سن شرکت کنندگان در این تحقیق ۶۰ سال بود.

در هفته ۱۲ ام، بهبودی در نتایج اولیه هر دو گروه ثبت شد و این امر در کل برنامه تحقیقاتی ادامه یافت. به علاوه، افرادی که تای چی انجام می‌دادند، در مقایسه با افرادی که فیزیوتراپی استاندارد را داشتند، نیز بهبودی قابل توجهی را در علائم افسردگی و جنبه‌های جسمانی کیفیت زندگی مشاهده کردند.

کمپرس سرد و گرم برای زانو درد

کمپرس سرد و گرم برای زانو درد

گرما و سرما درمانی می‌توانند به کاهش درد مفصل ناشی از آرتروز کمک کنند. متخصصان روماتولوژی ادعا می‌کنند که کمپرس یا بسته‌های گرم یا در مجموع برای تسکین زانو درد ناشی از آرتروز بهتر هستند، اما برخی از بیماران متوجه می‌شوند که سرما به تسکین درد کلافه کننده آنها بیشتر کمک می‌کند.

درمان‌های موضعی

پس از یک دویدن طولانی به خانه، ممکن است دریابید که زانوهایتان کمی دردکشیده‌اند، اما نمی‌خواهید از داروهای خوراکی برای کاهش درد استفاده کنید. خوشبختانه، چندین روش درمان موضعی در دسترس است که می‌تواند مفید باشد.

کرم‌ها و پماد‌های کپسایسین

پماد‌های کپسیاسین

در تحقیقی در سال ۲۰۱۴ شواهدی یافت شد که درمان با کپسایسین برای تسکین درد آرتروز موثر است. هرچند محصولات کپسایسین فقط تسکین موقتی به همراه دارند، با این حال برخی متخصصان آنها را برای مصرف چند بار در روز توصیه می‌کنند. باید ابتدا این محصولات را روی بخشی از پوست خود تست کنید تا مطمئن شوید که به آنها حساسیت ندارید. از مصرف محصولات کپسایسین روی پوست‌های ترک خورده یا زخم‌های باز اجتناب کنید.

اسانس‌ گیاهان

اسانس‌ گیاهان برای زانو درد

اسانس‌ها به عصاره‌های غلیظ گیاهی گفته می‌شوند که به صورت روغن‌هایی تقطیر می‌گردند و در طب جایگزین طب مدرن محبوب است، این مواد قرن‌ها بخشی از درمان‌های دارویی بوده‌اند. اسانس‌ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) کنترل نمی‌شوند، بنابراین هر شخصی که از آنها استفاده می‌کند باید احتیاط کند. این اسانس‌ها ترکیب اصلی رایحه‌ درمانی هستند. عطرهای این محصولات گیاهی سیگنال‌هایی را به مغز برای تسکین درد، به ‌ویژه زمانی که شخص درگیر آرتروز است، آزاد می‌کند.

تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که درمان با اسانس‌های گیاهی درد را به شدت در مبتلایان به آرتروز زانو کاهش می‌دهد.

NSAIDs موضعی

NSAIDs موضعی برای زانو درد

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مسکن‌هایی هستند که برای درمان بیماری‌هایی مانند تاندونیت، آرتروز و دیگر موارد استفاده می‌شوند به صورت بدون نسخه، مانند ایبوپروفن یا تجویز شده موجود هستند. NSAIDs موضعی برای تسکین درد مفصل مصرف می‌شوند.

بستن زانو

بستن زانو

بستن زانو با پانسمان کشی به وسیله پشتیبانی و پایدار کردن مفصل زانو، می‌تواند به کاهش درد و ناتوانی ناشی از آرتروز کمک کند. بستن زانو با ایجاد فشار جزئی به منظور برگرداندن جریان خون و لنف به سمت قلب، می‌تواند به کاهش ورم بعد از آسیب دیدگی نیز کمک کند.

سبک زندگی

برخی اقدامات برای زانو درد شامل تغییرات ساده در سبک زندگی و عادات می‌شوند:

 • رژیم غذایی: رژیم غذایی چند جانبه که غنی از غذاهای با پایه گیاهی، ماهی، غلات کامل، آجیل و حبوبات است، می‌تواند به کنترل علائم آرتروز و درد کمک کند. متوجه شده‌ایم که رژیم غذایی مدیترانه‌ای، روغن‌های گیاهی، چای سبز و ادویه‌ها و دمنوش‌های گیاهی التهاب و سفتی صبحگاهی مفاصل را رفع می‌کنند.
 • گوش دادن به موسیقی: این عمل ساده می‌تواند درمان روحی و جسمی باشد. موسیقی درمانی را می‌توان با روش‌های درمانی فیزیکی همراه کرد که به کاهش درد و استرس نیز کمک می‌کند.
 • کاهش استرس: پیدا کردن راه‌هایی برای کاهش استرس ذهنی می‌تواند درد جسمانی را تسکین دهد. این امر می‌تواند با ورزش‌ کردن، گوش دادن به موسیقی و انجام مدیتیشن بدست بیاید. استرس روی بخشی از ذهن که سیگنال‌های عصبی را به سراسر بدن پخش می‌کند، از جمله زانوها، اثر می‌گذارد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

می‌توانید بسیاری از دلایل زانو درد در خانه را رفع کنید، اما برخی نیاز به رسیدگی پزشکی دارند.

اگر متوجه هر کدام از موارد زیر شدید، با پزشک تماس بگیرید:

 • درد و ورم شدید
 • تغییر شکل یا کبودی شدید
 • علائمی در دیگر بخش‌های بدن
 • علائمی که بیش از چند ساعت ادامه داشته‌اند یا به جای بهتر شدن بدتر می‌شوند.
 • بیماری‌های دیگر که می‌توانند روند بهبودی را پیچیده کنند.
 • علائم عفونت، مانند تب

پزشک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. ممکن است برخی آزمایشات مانند آزمایش خون یا عکسبرداری اشعه ایکس نیز انجام دهد.

اگر مشکلی دارید که نیاز به کمک پزشکی دارد، هر چه زودتر بررسی شوید و درمان شروع شود، نتیجه‌ای که می‌گیرید بهتر خواهد بود.

سوالات پرتکرار

چه غذاهایی برای زانو درد مناسب نیستند؟

 • غذاهای حاوی قند. قند ترکیب بسیار رایج در غذاهای ما است که به علت مصرف روزانه، متوجه تاثیر آن نمی‌شویم.
 • نمک یا MSG (مونوسدیم گلوتامات)
 • الکل
 • گوشت قرمز
 • اسیدهای چرب امگا ۶

آیا زانو درد ممکن است خود به خود درمان شود؟

آسیب‌دیدگی‌های خفیف زانو ممکن است خود به خود درمان شوند.

برای بهتر شدن زانو سرما بهتر است یا گرما؟

گرما به شل شدن عضلات سفت شده و تسکین درد و اسپاسم عضلات کمک می‌کند. اگر ورم دارید، بهتر است به مدت ۲۴ ساعت از یخ استفاده کنید، سپس آن را با گرما جایگزین کنید. اگر مشکل شما ورم نیست، زمانی که متوجه زانو درد شدید، می‌توانید از گرما استفاده کنید.

چگونه زانو درد را به سرعت در خانه متوقف کنید؟

از پدهای گرمایشی یا دوش و حمام گرم برای شل کردن مفصل و آرام کردن عضلات سفت شده استفاده کنید.

بعد از درمان‌های خانگی، چه زمانی زانو درد رفع می‌شود؟

اغلب، مشکلات عضلانی بعد از یک ساعت استراحت و خود مراقبتی رفع می‌شوند. با این حال، اگر درد تا ۴۸ ساعت ماندگار بود، نشانه این است که مشکل بزرگتری دارید که نیاز به مراجعه به متخصص دارد.

آیا هنگامی که خواب هستم باید زانوی خود را ببندم؟

اگر زانو درد مزمن دارید، ممکن است پوشیدن ساق‌بند پا در شب به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی