گلف البو یا آرنج گلف بازان چیست؟ | علائم و روش های درمان

گلف البو یا آرنج گلف بازان

گلف البو یا آرنج گلف بازان وضعیتی است که باعث ایجاد درد در ناحیه‌ای می‌شود که تاندون‌های عضلات ساعد به برجستگی استخوانی داخل آرنج متصل می‌شوند. این درد می‌تواند به ساعد و مچ دست سرایت کند.

گلف البو شبیه به تنیس البو است و در قسمت بیرونی آرنج ایجاد می‌شود. تنها بازیکنان گلف تحت تاثیر این مشکل قرار نمی‌گیرند. تنیس بازان و سایر کسانی که مکرراً از مچ دست خود استفاده می‌کنند یا انگشت خود را فشار می‌دهند در معرض خطر ابتلا به آرنج گلف بازان قرار دارند.

گلف البو یا آرنج گلف بازان چیست؟

آرنج گلف بازان

گلف البو نوعی تاندونیت است که باعث درد و التهاب در تاندون‌هایی می‌شود که ساعد را به آرنج متصل می‌کنند. درد روی برجستگی استخوانی در داخل آرنج شما متمرکز است و ممکن است به ساعد سرایت کند. این وضعیت معمولاً با استراحت بهتر می‌شود. در پزشکی به آرنج گلف بازان اپی کندیلیت داخلی است.

آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان هر دو به عنوان نوعی از تاندونیت آرنج شناخته می‌شوند، اما شناخته شدن آرنج گلف بازان به اندازه‌ی آرنج تنیس بازان رایج نیست. در آرنج تنیس بازان، تاندون‌های بیرونی آرنج آسیب می‌بینند، در حالی که در آرنج گلف بازان، تاندون‌های داخلی آرنج آسیب می‌بینند. بیماری آرنج گلف البو در مقایسه با بیماری آرنج تنیس البو کمتر شایع است.

علائم عارضه گلف البو یا آرنج گلف بازان

علائم عارضه گلف البو

شایع ترین علائم گلف البو عبارتند از:

 • درد و حساسیت در قسمت داخلی آرنج و در ناحیه برآمدگی استخوان. درد ممکن است به ساعد سرایت کند. در ابتدا ممکن است فقط پس از فعالیت درد را تجربه کنید، اما در نهایت ممکن است همزمان با فعالیت درد ایجاد شود و همچنین در فعالیت‌های روزانه مانند آماده کردن غذا یا چرخاندن دستگیره در هم درد را تجربه کنید.
 • گرفتگی در قسمت داخلی آرنج به خصوص هنگام صبح یا بعد از اینکه آرنج برای مدتی حرکت نکرده است؛ مانند زمان تماشای فیلم. گرفتگی معمولاً زمانی رخ می‌دهد که آرنج کاملاً صاف می‌شود، اما ممکن است زمانی که آرنج تقریباً خم شده است هم ایجاد شود.
 • ضعف پنجه که تقریباً همیشه با درد همراه است.
 • تورم یک نشانه غیر معمول است، مگر اینکه آسیب حادی وجود داشته باشد.
 • بی حسی و گزگز هم علائم غیر معمولی هستند و مستقیماً از آرنج گلف بازان ناشی نمی‌شوند. عصب اولنار از نزدیک ترین تاندون‌ها عبور می‌کند و ممکن است تحریک شود. این وضعیت می‌تواند منجر به درد، بی حسی یا گزگز انگشتان شود.

دلایل ایجاد گلف البو یا آرنج گلف بازان

دلایل ایجاد گلف البو

اپی کندیلیت داخلی یا گلف البو ناشی از نیروی بیش از حدی است که برای خم کردن مچ دست به سمت کف دست استفاده می‌شود. این کار می‌تواند هنگام تاب خوردن یک چوب گلف یا توپ بیسبال اتفاق بیفتد. سایر علل احتمالی اپی کندیلیت داخلی عبارتند از:

 • فعالیت‌های پر قدرت تنیس یا انجام سرویس چرخشی
 • ضعف عضلات شانه و مچ دست
 • استفاده از راکت تنیس خیلی سفت، خیلی کوتاه یا خیلی سنگین
 • پرتاب نیزه
 • حمل یک چمدان خیلی سنگین
 • شکستن چوب با تبر
 • استفاده از اره برقی
 • استفاده مکرر و مداوم از سایر ابزارهای دستی

چه زمانی برای عارضه گلف البو یا آرنج گلف بازان به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر در قسمت داخلی آرنج خود احساس درد فزاینده دارید که با استراحت، کمپرس یخ و داروهای بدون نسخه بهتر نمی‌شود نیاز به معاینه دارید. همچنین اگر احساس بی حسی، گزگز یا ضعف دارید یا یک آسیب شدید باعث از دست دادن حرکت آرنج، بدشکلی یا تورم شده است نیاز به معاینه دارید. پزشک می‌تواند با معاینه وضعیت شما مشخص کند که آیا به آزمایش‌های اضافی نیاز دارید یا خیر. پزشک در نهایت به شما کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را دنبال کنید.

نحوه تشخیص عارضه گلف البو یا آرنج گلف باز

پزشک از شما می‌پرسد که چه فعالیت‌هایی باعث آسیب به آرنج شما شده و بازوی شما را برای حرکات خاصی که باعث درد می‌شوند بررسی می‌کند.

سایر آزمایش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن استخوان

درمان عارضه گلف البو یا آرنج گلف باز

درمان آرنج گلف بازان یا اپی کندیلیت داخلی شامل توقف فعالیتی است که باعث ایجاد علائم شده است. شما باید در وهله اول باید از انجام فعالیتی که باعث این وضعیت شده خودداری کنید. درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کمپرس یخ

کمپرس یخ

کیسه یخ را سه تا چهار بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی آرنج خود قرار دهید. برای محافظت از پوست خود کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید. ماساژ دادن آرنج  دو تا سه بار در روز و هر بار به مدت پنج دقیقه ممکن است به بهبودی وضعیت شما کمک کند.

استفاده از بریس و آرنج‌ بند

استفاده از بریس و آرنج‌بند

اکثر بریس‌های آرنج گلف بازان با قلاب و حلقه بسته می‌شوند. ناحیه برجسته بریس مستقیماً روی عضله آسیب دیده قرار می‌گیرد. هنگامی که بند را سفت می‌کنید ناحیه برجسته فشار بیشتری را مستقیماً به عضلات دردناک آرنج وارد می‌کند. فشار بریس به کاهش درد و فشار روی این عضلات کمک می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

برای کاهش درد گلف البو تمرینات مختلفی وجود دارند. بهتر است برای این کار با پزشک خود صحبت کنید. با این حال ما می‌توانیم مراحل برخی تمرینات متداول را به شما معرفی کنیم:

 1. یک جسم گرد مانند توپ تنیس یا لاکراس را بگیرید.
 2. ساعد خود (نیمه پایین بازو) را در بالای توپ قرار دهید به طوری که کف دست به سمت بالا یا پایین باشد.
 3. به آرامی کل ساعد را ۱۰ تا ۱۵ بار به سمت بالا یا پایین توپ بچرخانید.
 4. روی نقاطی که درد بیشتری دارند توقف کنید. با حفظ فشار مچ دست خود را خم کنید و صاف کنید.

می‌توانید چند بار در روز این تمرین را تکرار کنید. بسته به میزان حساسیت ناحیه از فشار کمتر یا بیشتری استفاده کنید.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک درمان موثر برای گلف البو است. شاک ویو تراپی شامل استفاده از دستگاهی است که امواج ضربه‌ای با انرژی بالا را با فرکانس خاصی شلیک می‌کند تا سلول‌های درون تاندون را تحریک کند که فیبرهای کلاژن جدید برای ترمیم تاندون ایجاد کنند. امواج ضربه‌ای همچنین به حساسیت زدایی اعصاب کمک می‌کند که منجر به کاهش درد می‌شود.

تزریق پی آر پی (PRP)

تزریق پی آر پی برای درمان گلف البو

پی آر پی از خون شما ساخته می‌شود. نمونه خون به طور خاص سانتریفیوژ می‌شود و لایه حاوی پلاکت‌ها جدا می‌شود. این پلاکت‌ها (ترومبوسیت‌ها) سرشار از فاکتورهای رشد و سایر مواد فعال زیستی هستند که به روند بهبود طبیعی مفصل به ویژه آرنج کمک می‌کنند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید برای درمان گلف البو

معمولاً برای درمان درد مزمن گلف البو، تزریق کورتیکواستروئید (یا تزریق استروئید) استفاده می‌شود. در این روش، از تصویربرداری سریع اولتراسوند استفاده می‌شود تا ترکیبی از کورتیکواستروئید (داروهای ضد التهابی قوی) و یک بی‌حس کننده موضعی را مستقیماً در ناحیه آسیب دیده تزریق کند. هدف از تزریق کورتیکواستروئید، کاهش درد به طور موثر و افزایش عملکرد بیماران مبتلا به آرنج گلف بازان است. این روش تزریق معمولاً برای بیمارانی که درد شدید دارند، انجام می‌شود.

پیشگیری از عارضه آرنج گلف بازان

شما می‌توانید با رعایت موارد زیر از ابتلا به گلف البو پیشگیری کنید:

 • عضلات ساعد خود را تقویت کنید. از وزنه‌های سبک استفاده کنید یا توپ تنیس را فشار دهید. حتی تمرینات ساده می‌توانند به عضلات شما کمک کنند تا انرژی ناشی از فشار فیزیکی ناگهانی را جذب کنند.
 • قبل از شروع فعالیت حرکات کششی انجام دهید. برای گرم کردن عضلات چند دقیقه پیاده روی کنید یا آهسته بدوید و قبل از شروع بازی حرکات کششی ملایم انجام دهید.
 • تمرینات خود را صحیح انجام دهید. رشته ورزشی شما هر چه که باشد باید از یک مربی بخواهید تا برای جلوگیری از فشار اضافه روی عضلات به شما کمک کند.
 • از تجهیزات مناسب استفاده کنید. اگر از چوب‌های گلف قدیمی استفاده می‌کنید بهتر است آنها را با چوب‌های گرافیتی سبک‌تر تعویض کنید. اگر تنیس بازی می‌کنید حتماً از یک راکت مناسب استفاده کنید. یک راکت با دسته کوچک یا سر سنگین ممکن است خطر مشکلات آرنج را افزایش دهد.
 • وسایل را به درستی بلند کنید. هنگام بلند کردن هر چیزی از جمله وزنه، مچ دست خود را سفت و ثابت نگه دارید تا نیروی وارد شده به آرنج خود را کاهش دهید.
 • در زمان مناسب استراحت کنید. سعی کنید از آرنج خود بیش از حد استفاده نکنید. در صورت تجربه اولین علائم درد، استراحت کنید.

سوالات پر تکرار

اگر آرنج گلف بازان درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

گلف البو در صورت عدم درمان می‌تواند باعث ناتوانی دائمی (از دست دادن قدرت، درد مزمن و محدودیت دامنه حرکتی آرنج) شود. این وضعیت همچنین می‌تواند باعث خم شدن دائمی آرنج شود.

آیا بلند کردن وزنه برای آرنج گلف بازان خوب است؟

در صورت ابتلا به گلف البو باید از انجام برخی تمرینات اجتناب کنید، مانند بلند کردن اجسام سنگین به ویژه در حالت بالا بردن کف دست، کشیدن یا بلند کردن مکرر و حرکاتی که ناحیه آسیب دیده را درگیر می‌کنند.

چرا آرنج گلف بازان بسیار دردناک است؟

گلف البو باعث درد از آرنج تا مچ دست و درد در قسمت داخلی (سمت پایینی) آرنج می‌شود. درد ناشی از آسیب به تاندون‌هایی است که مچ دست را به سمت کف دست خم می‌کنند. تاندون طناب سختی از بافت است که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند.

چرا علائم آرنج گلف بازان در شب بدتر می‌شود؟

هنگامی که می‌خوابید و حرکت نمی‌کنید، عضلات و تاندون‌ها سفت می‌شوند و جریان خون کاهش می‌یابد. درد شبانه همچنین ممکن است ناشی از وضعیت خواب شما باشد به خصوص اگر روی بازوی آسیب دیده بخوابید.

آیا علائم گلف البو با لمس بدتر می‌شود؟

گلف البو باعث درد در قسمت داخلی آرنج می‌شود. معمولاً وقتی آرنج را حرکت می‌دهید یا لمس می‌کنید، درد دارد و گاهی اوقات درد در قسمت بالای بازو، ساعد یا دست هم احساس می‌شود.

آیا حرکات فشاری باعث تشدید علائم آرنج گلف بازان می‌شوند؟

تمرین‌هایی مانند چین آپ، پوش آپ و وزنه برداری روی خم کننده‌های آرنج فشار وارد می‌کنند و می‌توانند منجر به تحریک بیشتر تاندون‌های جانبی آرنج شوند.

در صورت ابتلا به گلف البو از مصرف چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

مصرف غذاهای التهاب آور (مانند غذاهای فراوری شده و حاوی شکر) و غذاهایی که به آنها حساسیت دارید را محدود کنید. غذاهای اسیدی به اسید آراشیدونیک کمک می‌کنند، در نتیجه ممکن است التهاب طولانی‌تر شود. با در نظر گرفتن این موضوع سعی کنید مقدار مصرف چای، قهوه، الکل و نوشابه‌های گازدار را محدود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی