هزینه و قیمت نوار عصب چقدر است؟

هزینه و قیمت نوار عصب و چقدر است؟

الکترومیوگرافی یا نوار عصب و عضله (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV) مجموعه‌ای از آزمایش‌های تشخیص الکتریکی هستند که برای ارزیابی فعالیت الکتریکی عصب‌ها و عضله‌ها انجام می‌شوند. این تست به‌ویژه زمانی توصیه می‌شود که بیمار گزگز، بی‌حسی، درد و یا ضعفی غیرعادی را حس کند که نشان‌دهنده مشکلی در عصب‌ها یا عضله‌ها باشد.

قیمت تست نوار عصب و عضله از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرند.

هزینه تست نوار عصب و عضله از سوالات متداول بیماران و مراجعان است. اما باید بدانید که این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه تست EMG/NCV را در ادامه برای‌تان توضیح می‌دهیم.

قیمت نوار عصب و عضله

قیمت نوار عصب و عضله

تعیین قیمت دقیق برای تست‌های عصب و عضله معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد و اینکه کدام تست‌ها انجام می‌شود و آیا تست‌های الکترومیوگرافی و تست هدایت عصبی نیز در برنامه وجود دارند یا خیر، می‌تواند بر هزینه نهایی تاثیر بگذارد. به همین دلیل، من نمی‌توانم یک قیمت دقیق را برای شما اعلام کنم.

برای اطلاع از قیمت دقیق و جزئیات بیشتر، بهتر است با مشاوران یا کارشناسان در ارتباط باشید. آنها می‌توانند شما را در مورد هزینه‌ها، نوع تست‌ها و سایر جزئیات مرتبط با آزمایشات عصب و عضله راهنمایی کنند.

عوامل موثر بر قیمت تست نوار عصب – عضله

هزینه خدمات

در این بخش تمامی عوامل تعیین کننده قیمت نوار عصب-عضله را بررسی خواهیم کرد.

تعداد اعضایی که نوار تست عصب و عضله از آن‌ها گرفته می‌شود.

تعداد اعضایی که نوار تست عصب و عضله از آنها گرفته می‌شود.

نوار عصب و عضله از برای دست یا پا متدوال تر از بقیه قسمت‌های بدن است اما ممکن است در شرایطی ( پس از سکته مغزی) نیاز باشد تا قسمت‌های مختلفی از بدن با تست عصب و عضله مورد بررسی قرار بگیرد. قیمت نهایی این تست بر اساس تعداد و بخش‌های بررسی شده معین خواهد‌ شد لذا هزینه بررسی دو دست از یک دست بیشتر خواهد شد.

نوع تست : سرعت هدایت عصبی، نوار عضله یا هردو

نوع تست سرعت هدایت عصبی ، نوار عضله یا هردو

نوار عصب و عضله شامل دو تست نوار عضله و سرعت هدایت عصبی است؛ طبعاً هزینه بستگی به این دارد که کدام تست‌ها را انجام می‌دهید. ممکن است یکی از دو تست عصب (سرعت هدایت عصبی) یا الکترومیوگرافی یا هر دو را انجام بدهید. هزینه هر تست به نوع تستی که انجام می‌دهید، بستگی دارد.

نوع بیمه و تاثیر آن بر قیمت تست نوار عصب-عضله

نوع بیمه و تاثیر آن بر قیمت تست نوار عصب-عضله

در نظر داشته باشید که نوع بیمه شما بر هزینه نهایی که پرداخت خواهید کرد موثر خواهد بود. بیمه بانک ها و بیمه نیروهای مسلح درصد بیشتری از قیمت نوار عصب و عضله را پوشش خواهد داد، اما بیمه تامین اجتماعی و خدمت درمانی درصد کمتری از این هزینه ها را تقبل خواهند کرد.

در صورتی که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستید، حتما از نماینده بیمه مربوطه در مورد هزینه و درصد پرداختی آن‌ها پرس‌وجو نمایید. با توجه به قرارداد ممکن است نیاز نباشد تا هزینه‌ای پراخت نمایید.

تخصص و مهارت پزشک شما

تخصص و مهارت پزشک شما

اگرچه ممکن است پزشک عمومی دستور EMG را بدهد، اما بیماران برای گرفتن نوار عصب و عضله و تفسیر آن باید به متخصصانی مانند متخصص مغز و اعصاب و فیازتریست یا متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی مراجعه کنند. هزینه نهایی نوار عصب و عضله به تخصص، مهارت و تجربه پزشک انجام‌دهنده تست بستگی دارد.

محل انجام تست

محل انجام تست

کلینیک و یا مطبی که در آن تست انجام می‌دهید بر هزینه نهایی موثر خواهد بود. لازم به ذکر است که بیمارستان ها عموما با در نظر گرفتن بیمه و شرایط شما ممکن است هزینه کمتری دریافت نمایند، این درحالیست که کلینیک‌های خصوصی با امکانات و تجهیزات پیشرفته تر هزینه بیشتری دریافت خواهند کرد.

به روز بودن دستگاه تست

به روز بودن دستگاه تست

دستگاه‌های مدرن و به روز نتایج دقیق تری را نشان می‌دهند و کلینیک‌هایی که به دستگاه‌های مدرن، دقیق و به روز مجهز هستند هزینه بیشتری بابت تست نوار عصب و عضله دریافت خواهند کرد.

موقعیت مکانی و تاثیر آن بر هزینه

موقعیت مکانی و تاثیر آن بر هزینه

موقعیت مکانی عاملی ست که بیشتر تفاوت خود را میان پایتخت، کلان شهر ها و شهرستان ها نشان می‌دهد. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، هزینه نوار تست عصب و عضله می‌تواند با توجه موقعیت مکانی و محل زندگی شما تغییر کند.

سخن نهایی

بهتر است قبل از مراجعه به تست نوار عصب و عضله، تمامی عوامل مختلفی که بر هزینه تست تأثیر می‌گذارند را در نظر بگیرید. هدف اصلی این تست تشخیص صحیح و درمان مناسب و به موقع است، بنابراین انتخاب بهترین پزشک و خدمات باکیفیت باید اولویت شما باشد. قیمت‌هایی که کمتر از تعرفه‌های مصوب هستند، ممکن است باعث افزایش زمان بررسی و تشخیص مشکل شما شوند. برای مراجعه به پزشکان ماهر و انجام تست نوار عصب و عضله با دستگاه‌های دقیق، می‌توانید با شماره تلفن ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

آیا تست نوار عصب و عضله نسبت به قیمت آن ارزشش را دارد؟

نتیجه تست عصب و عضله اغلب برای تشخیص موارد زیادی نظیر : اختلالات عضلانی، دیستروفی عضلانی و پلی میوزیت کاربرد دارد.

بنابراین از آنجایی که این تست تنها ابزار شناسایی برخی عارضه ها می‌باشد، از نظر مالی نیز ارزش هزینه کردن را دارد.

آیا مدت زمان تست نوار عصب و عضله بر هزینه موثر است؟

نوار عصب و عضله به طور معمول از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و مدت زمان این تست بر هزینه نهایی موثر نخواهد بود.

آیا در صورت تکرار تست عصب و عضله هزینه اضافی دریافت خواهد شد؟

خیر زیرا در طی فرآیند تست نیز ممکن است بیش از یکبار برای هر دست یا پا تست انجام گیرد پس نگران هزینه اضافی نباشید.

آیا می‌توان هزینه تست عصب و عضله را قسطی پرداخت نمود؟

خیر متاسفانه امکان پرداخت اقساطی برای این مورد ممکن نیست.

آیا امکان دریافت فاکتور با مهر کلینیک برای تحویل به بیمه تکمیلی وجود دارد؟

بله بعد از انجام تست و پرداخت هزینه ما فاکتور مهر شده را به شما خواهیم داد تا هزینه تست را از بیمه دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی