درمان دیسک گردن با داروهای گیاهی و طب سنتی

درمان دیسک گردن با داروهای گیاهی و طب سنتی

عارضه فتق دیسک گردن می‌تواند موجب ایجاد درد و ناراحتی شده و حتی زندگی روزمره را نیز مختل کند. طب سنتی با ارائه داروهای گیاهی به عنوان جایگزین داروهای شیمیایی می‌تواند به کنترل درد و درمان این عارضه کمک کند. داروهای گیاهی میتوانند در کاهش درد و التهاب دیسک گردن موثر باشند که همین امر با توجه به عوارض بالقوه اکثریت داروهای شیمیایی موجب شده تا این روش درمان سنتی بیش از پیش مورد استقبال قرار بگیرد. اگر شما هم به دیسک گردن مبتلا هستید، باید بدانید که تنها راه پیش‌رو برای درمان این عارضه، مصرف داروهای مسکن شیمیایی یا جراحی نیست. در طب سنتی می‌توان با روش‌های کاملا طبیعی و گیاهی مشکلات مربوط به گردن را درمان کرد تا شما بتوانید هم احساس بهتری داشته باشید و هم از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. اما باید بخاطر داشته باشید که در صورت عود یا ادامه‌دار بودن دیسک گردن، باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان گیاهی دیسک گردن

درمان گیاهی دیسک گردن

درمان دیسک گردن از طریق روش‌های مختلف قابل انجام است و یکی از روش‌های مؤثر درمانی، استفاده از داروهای گیاهی می‌باشد. این گیاهان دارویی در درمان دیسک گردن تأثیر مثبت و قابل توجهی دارند و امروزه بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند از این گیاهان استفاده نمایند. استفاده از این گیاهان دارویی می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود، از جمله مصرف قرص، استنشاق به عنوان رایحه درمانی، دم کردن و مصرف به عنوان چای، استعمال بر روی پوست به عنوان کرم یا پماد، و یا حتی اضافه کردن به آب برای استحمام.

در ادامه مطلب به معرفی برخی از گیاهان موثر برای درمان دیسک گردن می‌پردازیم:

گیاه پنجه شیطان

پنجه شیطان، گیاهی دارای گل‌های قرمز روشن است و به دلیل شکل برآمدگی‌های قلاب مانند کوچک خود که میوه این درختچه هستند، به این نام شناخته می‌شود. پنجه شیطان، گیاه بومی آفریقای جنوبی بوده و به صورت پودر یا قرص در دسترس است. تحقیقات متعددی در زمینه درمان دیسک گردن با استفاده از این گیاه در حال انجام است، اما پیشتر ثابت شده که مصرف این گیاه می‌تواند به تسکین گردن درد کمک کند. (منبع)

کودزو یا تیریشه

چینی‌ها از این گیاه برای درمان التهاب دیسک گردن استفاده می‌کنند. این گیاه دارویی به صورت قرص یا پودر مصرف می‌شود و عملکردی همانند استروژن دارد که به همین دلیل افراد مبتلا به سرطان‌های حساس به هورمون درمانی، باید از مصرف آن خودداری کنند. همچنین، افرادی که داروهای خوراکی ضد دیابت مصرف می‌کنند هم باید از مصرف گیاه کودزو یا تیریشه بپرهیزند. (منبع)

گل راعی

گل راعی

گل راعی یکی از محبوب‌ترین انواع گیاهان دارویی است که به صورت قرص و پودر در دسترس است. حتی می‌توان این گیاه را دم کرده و به عنوان چای مصرف کرد. گل راعی به عنوان مسکن درد عمل کرده و به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی خود، می‌تواند برای دیسک گردن نیز موثر باشد. (منبع)

اسطوخودوس

از قدیم الایام، مردم ملل مختلف از گیاه اسطوخودوس یا گل‌های معطر لاوندر برای اهداف دارویی و درمانی استفاده می‌کرده‌اند. امروزه نیز از روغن این گیاه در ماساژ درمانی و رایحه درمانی برای دیسک گردن استفاده میشود. (منبع)

زنجبیل

زنجبیل خواص دارویی متعددی دارد. ثابت شده است که مصرف عصاره زنجبیل خشک شده برای کاهش درد و التهاب در موارد دیسک گردن موثر است. می‌توانید زنجبیل را به طور مستقیم یا در غذای خود مصرف کنید. می‌توان از پودر زنجبیل در غذاها استفاده کرد یا از روغن زنجبیل برای مالش بر روی گردن استفاده کرد. (منبع)

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه و ترکیبات آن دارای خواص درمانی متعددی هستند که موجب کاهش التهاب (خاصیت ضد التهابی) در موارد دیسک گردن می‌شوند. میتوانید مقداری زردچوبه را با شیر در حال جوش ترکیب کرده و برای درمان دیسک گردن خود آن را بنوشید. همچنین، میتوانید مقداری آب به پودر زردچوبه اضافه کرده و خمیری درست کنید که برای مالیدن به گردن مناسب است. (منبع)

گیاه دارویی کافور

سال‌هاست که برای تسکین درد بویژه درد ناشی از آرتروز و دیسک گردن، از گیاه دارویی کافور استفاده می‌شود. تسکین درد سریع ناشی از مصرف کافور، به دلیل مسدود سازی گیرنده‌های درد رخ می‌دهد. حتی برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف کافور می‌تواند در مواردی موجب تسکین درد طولانی مدت نیز بشود. میتوان حتی از روغن کافور برای ماساژ گردن استفاده کرد اما تا به امروز، هیچگونه مطالعه بالینی انجام نشده که تاثیرگذاری کافور در این نوع مصرف را ثابت کند.

نعناع

از جمله خواص نعناع می‌توان به کاهش درد و التهاب در موارد دیسک گردن اشاره کرد. تنها کافی است که ۱ الی ۲ قطره روغن نعناع خالص را بر روی گردن ریخته و مالش دهید. (منبع)

مرزنجوش

مرزنجوش

روغن مرزنجوش تاثیر مثبتی در دیسک گردن دارد. استفاده از روغن مرزنجوش می‌تواند گردن درد و التهاب را کاهش داده و موجب افزایش گردش خون شود. تحقیقات بالینی در رابطه با اثرات روغن مرزنجوش بر دیسک گردن انجام نشده و به همین دلیل توصیه می‌شود که در مصرف این روغن احتیاط کنید.

ریحان

ریحان در کاهش درد و التهاب گردن موثر است و می‌توان از این گیاه برای درمان دیسک گردن استفاده کرد. تاثیرگذاری ریحان برای دیسک گردن تنها در صفحات اینترنتی ذکر شده و تاکنون هنوز مطالعات بالینی این امر را ثابت نکرده‎‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود در مورد مصرف ریحان برای دیسک گردن با پزشک خود مشورت کنید.

درمان دیسک گردن در طب سنتی

درمان دیسک گردن در طب سنتی

متخصصین طب سنتی معتقدند مصرف مواد غذایی با طبع سرد برای دیسک گردن مضر است و علائم درد را تشدید می‌کنند. بنابراین به منظور درمان دیسک گردن باید از مصرف غذاهای سرد اجتناب کرده و در عوض مواد غذایی با طبع گرم را مصرف کنید. برخی از مواد غذایی با طبع گرم عبارتند از:

 • خرما، زنجبیل، گردو، بادام درختی تلخ، نعناع، سیر، مارچوبه، دارچین، زردچوبه و زعفران

مواد غذایی با طبع سرد که مصرفشان مضر می‌باشد، عبارتند از:

 • ماست، دوغ، پنیر، ماهی، برنج، کاهو و خیار

در ادامه مطلب برخی دیگر از روش‌های درمان دیسک گردن در طب سنتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

طب سوزنی

طب سوزنی

طب چینی باور دارد که جریانی دائمی از انرژی به نام “چی” در بدن هر شخصی وجود دارد. زمانی که “چی” مسدود شده یا نامتعادل شود، موجب بروز درد و بیماری می‌شود. هدف طب سوزنی نیز آزاد کردن کانال‌های “چی”، ملقب به مریدین‌ها است که با وارد کردن سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از بدن در مریدین‌ها این امر رخ می‌دهد.

طب سوزنی در تسکین درد و التهاب ناشی از دیسک گردن موثر بوده و با کاهش این موارد به روند بهبودی کمک می‌کند. براساس مشکل خاص هر بیمار، متخصص طب سوزنی احتمالا چندین سوزن را وارد نقاط خاصی از بدن او می‌کند که سوزن‌ها به مدت ۲۰ الی ۴۰ دقیقه باید سرجای خود باقی بمانند.

می‌گویند که طب سوزنی موجب ترشح اندورفین در جریان خون می‌شود. اندورفین نوعی مسکن طبیعی بوده و به کاهش و تسکین درد کمک می‌کند.

زالو درمانی

زالو درمانی

یکی دیگر از روش‌های درمان دیسک گردن در طب سنتی، زالودرمانی است. زالودرمانی موجب کاهش درد شده و همچنین باعث گردش بهتر خون در رگ‌ها می‌شود.

زالو درمانی با چسبیدن زالوهای زنده به ناحیه مدنظر و مکیدن خون انجام می‌شود. زالو پوست ناحیه را گاز گرفته و مکیدن خون را شروع می‌کند. زالو در بزاق خود ماده آنتی کوآگولان ضد انعقادی ترشح می‌کند که از لخته شدن خون در بدن جلوگیری کرده و با گشاد شدن رگ‌ها باعث بهبود گردش خون می‌شود که در نتیجه، دیواره‌های عروق تقویت شده و فرآیندهای بیوشیمیایی تسریع می‌شوند. تمامی این موارد، تاثیر مثبت فراوانی بر دیسک گردنی دارند. (منبع)

حمام با نمک اپسوم

حمام کردن با نمک اپسوم موجب کاهش استرس شده و باعث تسکین تنش عضلانی و تسکین فوری درد می‌شود. نمک اپسوم حاوی منیزیم نیز می‌باشد که این ماده به عنوان شل کننده طبیعی عضلات عمل کرده و موجب کاهش درد و التهاب در موارد دیسک گردن می‌شود. به منظور امتحان کردن این روش درمانی، دو فنجان نمک اپسوم را به آب وان حمام اضافه کنید و بدن خود بویژه ناحیه گردن را به مدت ۲۰ دقیقه در این آب نگه‌دارید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر باید فورا به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید:

 • درد شدید گردن که همراه با تب و سردرد است.
 • تنگی نفس
 • از دست دادن تعادل و اختلال در راه رفتن
 • سوزن سوزن شدن یا بی‌حس شدن بازو یا دست
 • علاوه‌بر گردن درد، در بلع و تنفس نیز مشکلی باشد.
 • درد حین دراز کشیدن یا خوابیدن بدتر می‌شود و به قدری است که موجب می‌شود از خواب بیدار شوید.
 • بی‌اختیاری در دفع ادرار و مدفوع
 • ادامه داشتن درد حتی پس از مصرف داروهای مسکن
 • ادامه‌دار بودن درد حتی پس از گذشت یک هفته از درمان‌های خانگی

درمان دیسک گردن

مشکلات و علائم ناشی از فتق دیسک عمدتا طی چند هفته به طور خود به خود فروکش می‌کنند. اما می‌توانید بوسیله روش‌های درمانی زیر، به روند بهبودی و تسکین درد خود کمک کنید:

استراحت کردن

استراحت کامل به مدت چند روز می‌تواند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کند و بدن را در فرصتی برای شروع فرآیند بهبود قرار دهد. هنگامی که با کمردرد روبرو هستید، باید از ورزش و سایر فعالیت‌هایی که شامل خم شدن و بلند شدن می‌شوند، پرهیز کنید. استراحت، به تشخیص پزشک، می‌تواند مفید باشد، اما نباید بیش از ۱ تا ۲ روز به استراحت مطلق اختصاص دهید. شما باید به حدی تحرک و فعالیت خود را حفظ کنید که از خشکی و محدودیت در مفاصل و عضلات جلوگیری شود. استفاده از کیسه یخ یا کمپرس گرما نیز می‌تواند به تسکین درد کمک کند. شما می‌توانید به صورت تناوبی گرما و سرما را روی ناحیه درد دار، استفاده کنید.

مصرف دارو

مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (مورتین، ادویل) یا ناپروکسن (آلیو، ناپروسین) می‌تواند در تسکین درد و کاهش تورم موثر باشد. اما نباید این داروها را بیش از ۱۰ روز بدون مشورت با پزشک مصرف کنید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می‌توانند در صورت مصرف طولانی مدت، خطراتی نظیر ابتلا به مشکلات قلبی یا خونریزی را به دنبال داشته باشند.

برای کاهش اسپاسم عضلانی ممکن است پزشک شما داروهای شل کننده عضلات را نیز توصیه کند. آمی تریپتیلین (الاویل، وناتریپ)، دولوکستین (سیمبالتا)، گاباپنتین (نورونتین)، پره گابالین (لیریکا) و ترامادول (اولترام) نیز داروهایی هستند که برای کاهش درد ناشی از آسیب عصبی تجویز می‌شوند.

فیزیوتراپی

برخی از تمرینات ورزشی می‌توانند به بهبود علائم فتق دیسک کمک کنند. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند با آموزش این تمرینات موجب تقویت عضلات پشت شود. برنامه درمانی فیزیوتراپی همچنین شامل موارد زیر می‌شود:

 • تمرینات کششی برای افزایش انعطاف پذیری عضلات
 • تمرینات هوازی اعم از پیاده روی یا دوچرخه ثابت
 • ماساژ درمانی
 • اعمال یخ و گرما
 • اولتراسوند درمانی
 • تحریک الکتریکی عضلات

داروهای تزریقی

چنانچه استراحت کردن، داروهای مسکن و فیزیوتراپی کمکی به کاهش درد شما نکند، پزشک می‌تواند از تزریق داروی استروئیدی به فضای اطراف عصب نخاعی استفاده کند که به این عمل تزریق اپیدورال گفته می‌شود. داروی استروئیدی موجب کاهش تورم شده و به کاهش درد و حرکت راحت‌تر در موارد فتق دیسک کمک می‌کند.

برای پیدا کردن محل دقیق تزریق، پزشک از عکسبرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن استفاده می‌کند. احتمال دارد برای تسکین دادن درد خود به بیش از یک مورد تزریق داروی استروئیدی نیاز داشته باشید.

جراحی

اکثریت افرادی که دچار فتق دیسک می‌شوند، نیازی به عمل جراحی ندارند. با استراحت کردن و سایر روش‌های درمانی غیر جراحی نیز می‌توانید طی ۴ الی ۶ هفته،‌ شاهد شروع روند بهبودی باشید. اگر درد شما ادامه‌دار باشد، ممکن است جراحی توصیه شود.

جمع بندی

اکثریت موارد فتق دیسک گاها با درمان و گاها به طور خود به خود بهبود می‌یابند، اما این مشکل برگشت پذیر است و بهترین راه حل، حفظ سبک زندگی سالم است. از این‌رو، باید از ورزش‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد آسیب در ناحیه گردن شوند خودداری کنید و در مواقعی که مشکلی دارید به کمک متخصص ارتوپد یا پزشک متخصص این عارضه را درمان کنید.

پرسش‌های متداول

بهترین درمان گیاهی برای دیسک گردن چیست؟

زنجبیل نوعی گیاه با خواص درمانی برای دیسک گردن است. این گیاه سرشار از خواص ضد التهابی بوده و موجب بهبود گردش خون می‌شود. سرکه سیب نیز به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و قلیایی کردن بدن، می‌تواند برای درمان دیسک گردن موثر باشد.

مسکن طبیعی برای دیسک گردن کدام است؟

اندورفین‌ها مسکن‌های طبیعی بدن هستند که توسط هیپوتالاموس و غده هیپوفیز در پاسخ به درد یا استرس آزاد می‌شوند. این دسته از هورمون‌های پپتیدی هم موجب تسکین درد شده و هم احساس خوبی را ایجاد می‌کنند.

چگونه می‌توان دیسک گردن را به طور طبیعی درمان کرد؟

 1. اعمال کیسه یخ یا گرما درمانی. اعمال یخ هربار به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه میتواند باعث کاهش التهاب و درد شود.
 2. کشش ستون فقرات. برای این کار، وسیله‌ای مکانیکی به سر بسته می‌شود و برای کشش آرام ستون فقرات گردنی، سر به سمت بالا کشیده می‌شود.
 3. ماساژ درمانی

آیا ماساژ دادن تاثیری در بهبودی دیسک گردن دارد؟

فتق یا برآمدگی دیسک در ستون فقرات گردنی میتواند با ایجاد فشار بر نخاع موجب اسپاسم عضلانی، گرفتگی، بی‌حسی و گردن درد شدیدی شود. از این‌رو، ماساژ تراپی میتواند در تسکین علائم ناشی از این عارضه موثر واقع شود.

آیا طب سوزنی برای درمان دیسک گردن موثر است؟

طب سوزنی، طب فشاری و ماساژ درمانی می‌توانند برای تسکین درد موارد دیسک گردن موثر باشند. درمان‌های جایگزین و مکمل اعم از طب سوزنی، طب فشاری و ماساژ تراپی میتوانند درد ناشی از فتق یا برآمدگی دیسک گردن را تسکین دهند.

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی