علائم دیسک گردن: نشانه‌های دیسک گردن خفیف و حاد کدامند؟

علائم دیسک گردن

دیسک گردن می تواند باعث درد گردن، درد شدید بازو، درد شانه و بی حسی یا گزگز در بازو یا دست شود. میزان و نوع درد می تواند متفاوت باشد. ممکن است مبهم، دردناک و تشخیص آن سخت باشد به طوری که نتوان یک نقطه به خصوص را به عنوان محل درد ردیابی و شناسایی کرد یا ممکن است با احساس سوزش همراه باشد و تشخیص آن راحت تر باشد.

درد در بازوها و همچنین گردن معمولاً اولین علامتی است که نشان می دهد اعصاب گردن به دلیل بروز مشکل درگیر شده اند.  ضعف در بازوها نشانه قطعی این است که باید در مورد گردن درد خود به پزشک مراجعه کنید.

پزشک متخصص پس از بررسی علائم و با توجه به سوابق پزشکی بیمار، بهترین درمان را به ایشان پیشنهاد خواهد کرد.

علائم و نشانه های رایج دیسک گردن


 

نشانه های رایج دیسک گردن

در عارضه دیسک گردن مواد داخلی نرم و پروتئین های التهابی آن شروع به نشت به لایه بیرونی محافظ و احتمالاً به ستون فقرات می کنند. دیسک معمولاً با التهاب و فشرده کردن اعصاب مجاور باعث درد شوک مانند در گردن و یا بازو می شود. سایر ساختارهای مجاور مانند نخاع نیز ممکن است ملتهب و دردناک شوند. برخی از علائم و نشانه های رایج دیسک گردن عبارتند از:

گردن درد

این درد معمولاً در پشت یا کنار گردن احساس می شود و متغیر است به طوری که می تواند خفیف باشد و فقط به هنگام  لمس احساس شود یا یک درد تیز و به همراه سوزش باشد.

درد رادیکولار

این درد می‌تواند به علت فشردگی یک عصب در گردن باشد و از طریق شانه، بازو، دست و یا انگشتان منتشر شود. گاهی اوقات ممکن است با احساس گرما یا شوک الکتریکی همراه باشد.

رادیکولوپاتی گردنی

یک عصب تحت فشار یا التهاب ریشه عصبی نیز ممکن است باعث بی‌حسی و یا ضعف شود و به شانه، بازو، دست و یا انگشتان انتقال یابد. درد رادیکولار نیز ممکن است در برخی موارد با رادیکولوپاتی همراه باشد.

علائم با تغییر موقعیت سر و یا فعالیت بدتر می شوند.

درد دیسک گردن در حین فعالیت‌هایی مانند ورزش یا بلند کردن وزنه سنگین، تشدید می‌شود. همچنین برخی از موقعیت های سر  مانند چرخش به یک طرف یا کج کردن سر به جلو  ممکن است درد را تشدید کنند.

سفتی گردن

درد و التهاب ناشی از دیسک گردن ممکن است برخی از حرکات گردن را محدود کرده و دامنه حرکت را کاهش دهد.

الگوهای خاص درد و نقایص عصبی تا حد زیادی توسط محل درد دیسک تعیین می شوند.

علائم و نشانه های دیسک گردن ناشی از ریشه عصبی


نشانه های دیسک گردن ناشی از ریشه عصبی

ستون فقرات گردنی شامل ۷ مهره است که روی هم قرار گرفته اند و از C1 تا C7 نامگذاری شده اند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های مجاور قرار دارند. به عنوان مثال، دیسک C5-C6 بین مهره های C5 و C6 قرار گرفته است. اگر دیسک C5-C6 جا به جا شود، می تواند ریشه عصبی C6 را تحت فشار قرار دهد. علائم و نشانه های ناشی از جا به جایی دیسک گردن بسته به اینکه کدام ریشه عصبی فشرده شده است، می تواند متفاوت باشد. مثلاً:

C4-C5 (ریشه عصبی C5)

درد، گزگز و یا بی حسی ممکن است به داخل شانه منعکس شود. همچنین ممکن است ضعف در شانه (عضله دلتوئید) و سایر عضلات احساس شود.

C5-C6 (ریشه عصبی C6)

ممکن است درد، گزگز و یا بی حسی در شست دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در عضلات دوسر بازو (عضلات جلوی بازوها) و عضلات بازکننده مچ دست در ساعد تجربه شود. دیسک C5-C6 یکی از شایع ترین انواع دیسک گردن است.

C6-C7 (ریشه عصبی C7)

درد، گزگز و یا بی حسی ممکن است به دست و انگشت میانی انتقال یابد. همچنین ممکن است ضعف در عضلات سه سر (عضلات پشت بازو)، بازکننده انگشتان و سایر عضلات احساس شود. دیسک C6-C7 معمولاً بیشترین احتمال  عارضه دیسک در ستون فقرات گردنی را دارد.

C7-T1 (ریشه عصبی C8)

درد، گزگز و یا بی حسی ممکن است در قسمت بیرونی ساعد و سمت اولنار دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در ماهیچه‌ی خم کننده انگشتان و سایر ماهیچه ها تجربه شود.

اینها الگوهای درد معمولی هستند که به همراه عارضه دیسک گردن رخ می دهند، اما قطعی نیستند. برخی از افراد سیستم متفاوتی نسبت به دیگران دارند و بنابراین درد بازو و سایر علائم آنها متفاوت خواهد بود.

علائم و نشانه های کمتر شایع دیسک گردن


اگر طناب نخاعی توسط دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود، علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد، گزگز، بی حسی و یا ضعف در هر دو دست و یا هر دو پا
 • مشکلات هماهنگی و تعادل یا راه رفتن
 • مشکل در کنترل مثانه و یا روده

هر یک از این علائم  و نشانه ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

درمان دیسک گردن


 

درمان دیسک گردن

درمان غیرجراحی محافظه کارانه اولین قدم برای بهبودی است و ممکن است شامل دارو، استراحت، ماساژ، فیزیوتراپی، تمرینات خانگی، آب درمانی، مراقبت‌های کایروپراکتیک و مدیریت درد باشد.

دارو

پزشک ممکن است مسکن‌ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و استروئیدها را تجویز کند. گاهی اوقات شل کننده عضلات برای اسپاسم عضلانی تجویز می شود.

 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، ناپروکسن (Alleve ،Naprosyn)، ایبوپروفن (Motrin ،Nuprin ،Advil)، و سلکوکسیب (Celebrex)، نمونه هایی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند که برای کاهش التهاب و تسکین درد استفاده می شوند.
 • مسکن ها، مانند استامینوفن (تیلنول)، می توانند درد را تسکین دهند، اما اثرات ضد التهابی داروهای غیر استروئیدی را ندارند.
 • شل کننده های عضلات، مانند متوکاربامول (روباکسین)، کاریسوپرودول (سوما) و سیکلوبنزاپرین (فلکسریل)، ممکن است برای کنترل اسپاسم عضلانی تجویز شوند.
 • ممکن است استروئیدها برای کاهش تورم و التهاب اعصاب تجویز شوند. آنها به صورت خوراکی (به عنوان بسته دوز Medrol) در دوز کاهش یافته در یک دوره پنج روزه مصرف می شوند. مزیت این داروها تسکین تقریباً فوری درد در یک دوره ۲۴ ساعته است.

تزریق استروئید

در این روش، با استفاده از فلوروسکوپی اشعه ایکس، یک تزریق به فضای اپیدورال ستون فقرات انجام می‌شود. این تزریق شامل تزریق استروئیدها و یک عامل بی‌حس کننده است. دارو در ناحیه دردناک تزریق شده و برای کاهش تورم و التهاب اعصاب استفاده می‌شود. تقریباً ۵۰ درصد از بیماران پس از انجام تزریق اپیدورال، تسکین درد را تجربه می‌کنند، اگرچه این نتایج معمولاً به موقتی هستند.

فیزیوتراپی

هدف فیزیوتراپی، کمک به شما در بازگشت سریعتر به فعالیت کامل و جلوگیری از آسیب مجدد است. فیزیوتراپیست‌ها قادرند به شما تکنیک‌های مناسب برای وضعیت‌دهی، بلند کردن و راه رفتن را آموزش دهند و با شما در تقویت و کشش عضلات گردن، شانه و بازو همکاری کنند. آنها همچنین شما را به کشش و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و بازوها تشویق می‌کنند.

در صورت عدم درمان دیسک گردن، چه خطراتی بیمار را تهدید می‌کند؟


 

خطرات دیسک گردن

در صورت داشتن موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید:

 • بدتر شدن علائم. درد، بی حسی یا ضعف می تواند به حدی افزایش یابد که فعالیت های روزانه شما را مختل کند.
 • اختلال عملکرد مثانه یا روده. سندرم دم اسب حتی با مثانه پر می تواند باعث بی اختیاری یا مشکل در ادرار شود.
 • بی حسی عضلات زینی. منظور از عضلات زینی عضلاتی است که درصورت نشستن روی زین در تماس با آن قرار می گیرند و شامل قسمت داخلی ران، پشت پاها و ناحیه اطراف راست روده می باشد. دیسک گردن باعث از دست دادن تدریجی حس در این نواحی می شود.

پیشگیری


برای جلوگیری از دیسک، موارد زیر را انجام دهید:

 • ورزش. تقویت عضلات تنه باعث تثبیت و حمایت از ستون فقرات می شود.
 • وضعیت بدن را به درستی حفظ کنید. این مورد باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و دیسک شما می شود. پشت خود را صاف و در یک راستا نگه دارید، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی می نشینید. اجسام سنگین را طوری بلند کنید که پاهایتان (نه پشتتان) بیشتر کار را انجام دهند.
 • وزن مناسب را حفظ کنید. اضافه وزن فشار بیشتری بر ستون فقرات و دیسک وارد می کند و آن ها را مستعد دیسک می کند.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید. از مصرف هر گونه دخانیات خودداری کنید.

سؤالات متداول


دیسک گردن چقدر جدی است؟

هنگامی که دیسک ستون فقرات در گردن جا به جا می شود، می تواند به کانال نخاعی یا تونل ریشه عصبی نشت کند و به ریشه عصبی خروجی برخورد نماید. این فرآیند می‌تواند باعث رادیکولوپاتی گردن و بروز علائمی مانند درد، گزگز، بی‌حسی و یا ضعف شود  و به شانه، بازو و یا دست انتقال یابد.

دیسک گردن در خانم ها چه حسی دارد؟

معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازو احساس خواهید کرد. این درد ممکن است به هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت های خاصی به بازو یا پای شما منتقل شود. درد اغلب با سوزش همراه است.

آیا می توانید دیسک گردن را با انگشتان خود احساس کنید؟

بیماران مبتلا به دیسک گردن می توانند بی حسی و گزگز را در دست ها، انگشتان و بازو احساس کنند.

در صورت داشتن دیسک گردن چه کارهای را نباید انجام دهید؟

اگر دیسکی روی عصب گردن شما فشار می آورد و علائم گردن درد همراه با درد بازو، بی حسی، گزگز و ضعف را ایجاد می کند، مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که از ضربه زیاد و فعالیت های با سرعت بالا که گردن را درگیر می کنند، مانند دویدن، اجتناب کنید. بسکتبال، فوتبال، پرش، ایروبیک نیز ضربه زیادی به گردن وارد می کنند و باید از انجام آنها خودداری کرد.

اگر دیسک گردن درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

آسیب عصبی. هنگامی که دیسک فشار قابل توجهی بر عصب وارد می کند، می تواند با قطع تکانه های عصبی منجر به آسیب قابل توجهی شود. فشرده شدن اعصاب می تواند منجر به از دست دادن حس در اندام تحتانی یا حتی از دست دادن کنترل روده شود.

دیسک C6/C7 چگونه درمان می شود؟

درمان شامل فیزیوتراپی، حفظ وضعیت مناسب بدن، یا داروهای کاهش دهنده درد بدون نسخه برای رسیدن به سلامت کامل ستون فقرات است. برای موارد عمده، جراحی C6-C7 و تزریق ضروری است.

مقالات مرتبط

نوبت دهی مشاوره رایگان تلفنی